OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací


David, 26 let

V Mostě je to super, už to tady vypadá fakt dobře. Narodil jsem se a žil jsem 13 let v Chomutově a 13 let žiju tady v Mostě. Mně se to tady líbí. 

Teď zrovna nepracuju, ale půjdu do Lega v Kladně. Okolo Prahy jsou o hodně lepší peníze než na Mostecku a tady je zase levný bydlení. Někdo říká, že tu není bezpečno. Asi jak pro koho, mně se za 26 let nic nestalo.“

28.12.2018


Zdeněk, 61 let

„Jako klukovi se mi strašně líbil starej Most. Byly tam krásný nepravoúhlý uličky a hodně kostelů. To všechno už je pryč. Bydlím v Litvínově a často zajedu sem do Mostu. Jsem tady spokojenej. Tady na severu je to trochu svérázný, ale zvykl jsem si a neměnil bych.

Kvůli zdarvotním potížím jsem šel o čtyři roky dřív do důchodu. Svoje jsem si odpracoval. V chemičce na fenolech jsem dělal 43 let zámečníka. Dneska, když někomu ukazujete, jak se má dělat, tak se každej tváří, že je to moc složitý. Jsou zvyklí řešit všechno kladivem a když to nejde, tak se to vymění a dá se něco novýho. Místo oprav se vyměňuje.

Mám manželku a dceru. Je to pohoda, fungujeme. Dceři je šestadvacet a už se stará sama o sebe. Milujeme Krušný hory, který jsou na dohled. Na jaře a v létě jsme častěji na zahradě a když zahrada spí, tak můžu chodit po kopcích. Dostal jsem trekové hole, které jsou ideální na mojí váhu a rozbitý kolena. Co neodtáhnu nohama, odtáhnu rukama. Jsem turista chodič.“

28.12.2018


Ája, 16 let

„Do mých devíti roků jsem žila na Filipínách. Moje máma si vzala muže z Čech, tak jsme se přestěhovali sem do Teplic. Tady v Čechách jsou lepší školy. Chodím na zdrávku v Ústí nad Labem. Je to dobrá škola a líbí se mi tam.

Často vzpomínám na Filipíny. Narodila jsem se tam, prožila velkou část dětství a mám tam kompletní rodinu. Jednou bych chtěla zase vidět Filipíny. Na Filipínách je to lepší taky proto, že tam jsou lidi milejší.

Jsem ráda, že když jsme se přestěhovali sem do Čech, tak mě všichni spolužáci opravdu pěkně přijali. I teď na zdravotní škole jsou v pohodě.“

21.12.2018


Michal, 50let

Na Teplice si nemůžu stěžovat. Narodil jsem se tady a žije se mi tu dobře. Teď se daly Teplice do kupy a jsou opravdu nádherný, asi i díky Kuberovi.

Už sedm let pracuju v autokabelárně v Krupce. Jsem tam spokojenej. Peníze si vydělám slušný a mám dobrej flek. Taky mám dobrý pracovní výkony. Nejdůležitější je udržet si práci. Já si myslím, že v Teplicích je pro toho, kdo chce dělat, práce dost a ještě si může vybírat. Mám pocit, že mladej člověk by chtěl být jenom manažer za 70 000 a mít hned auto a hodně drahej mobil. Ono to moc nejde a každej se musí nejdřív vypracovat. Navíc manažerů je hodně a lidí do výroby málo. Nechci kritizovat, možná, když má školu a je mladej, tak to jde.

Od sedmnácti let jsme s manželkou spolu. Máme sedmadvacetiletou dceru Michalu a čtyřletýho vnoučka. Ten mi dává zabrat v dobrým slova smyslu. Pro mě je nejdůležitější zdraví rodiny“

18.12.2018


Honza, 17 let

„Brzy budou Vánoce a ještě nemám žádný dárky, tak to teď řeším. Sháním dárky pro mojí přítelkyni, naší rodinu a pro kamarády. Doufám, že to zvládnu a dobře vyberu.

S přítelkyní spolu chodíme rok a půl. Je to fajn a rozumíme si. Já navštěvuju střední školu AGC tady v Teplicích. Přítelkyně dojíždí na obchodku do Ústí nad Labem.

Až dodělám školu, tak se budu věnovat asi svýmu oboru nebo něčemu jinýmu, co přijde. Samozřejmě bude důležitý, aby to bylo za dobrý peníze.

Snažím se trávit svůj volný čas co nejvíc s mojí přítelkyní. Občas si jdu zahrát s kamarádama basketbal nebo fotbal. Zatím je všechno v pohodě.“

12.12.2018


Ivana, pořád 35 let :)

Do Mostu jsem přijela z Klášterce nad Ohří proto, abych se tady zúčastnila nočního běhu na 5 kilometrů. Snažím se sportovat a baví mě to. Jinak v Mostě, jako městě, se necítím moc dobře a bydlet bych tady nechtěla.

Líbí se mi to u nás v Klášterci nad Ohří. Nedávno jsem si tam našla novou práci. Dělám ve firmě Benteler a jsem moc spokojená. Vyrábíme díly do aut.

Žiju s přítelem a mám jednoho dospělého syna. Snažím se žít dobře. Pomáhám charitě. Taky ráda sportuju, tancuju, cvičím jógu a dělám zumbu. Baví mě vařit a péct, což oceňuje hlavně můj přítel.“

9.12.2018


Josef 71, let

„Jsem ústecký patriot. Narodil jsem se tady v roce 1948 a tady mě i odvezou jednou na Střekov. V Ústí nad Labem se mi líbí. Posledních dvacet let jsem pracoval v nedaleký chemičce na epiku, což je epichlorhydrin. Deset let si už užívám důchod. Zrovna jsem byl v chemičce na obědě. Dobře tam vaří a to i pro nás důchodce za slušný ceny.

Já mám takovej dojem, že by si měli politici uvědomit, co bylo před rokem 1989 a co je dneska. Myslím, že dneska nám politici často lžou jako nám lhali tamti za komančů. Před volbama slibujou a pak, když jsou u koryta, tak jsou u koryta.

Žiju sám a v podstatě mě nic netrápí. Mám dva syny. Ten mladší žije už osm let v Londýně a občas si telefonujeme. Čeká, jak dopadne brexit, aby mohl dostat trvalý pobyt. Má tam přítelkyni. Starší syn bydlí v Praze a snad se tam teď o Vánocích zajedu podívat taky za vnučkou Markétkou, který je 7 let a tříletým Matějem.

Teď se těším hlavně na Vánoce. Ústí nad Labem je moc pěkně vyzdobený a zrovna jsem si dal tady na vánočních trzích dobrou medovinku. Na zdraví!“

7.12.2018


Adriana, 18 let

„V Ústí nad Labem studuju na zdravotní škole obor asistent zubního technika. Teď jsem ve třeťáku. Zrovna mám po škole a tady jsem si dala jednoho svařáka.

Až dostuduju střední, tak se chci co nejdřív odstěhovat do Prahy. Mám tam přítele. Pro mě je v Praze zajímavé prostředí a komunita lidí. Jsou tam lepší možnosti ve všech směrech od výdělku až po kulturu a památky.

Mám hrozně ráda děti. Bavěj mě a inspirujou. Líbí se mi, jak myslí a jak se chovají. Jsou veskrze pozitivní a mají ten svůj svět. Oni v něm vidí spoustu nádhernejch stvoření a nekoukají kolem sebe na realitu. Jezdím s dětma na tábory a pomáhám při trénování na veslování.

Já ráda chodím ven s kamarádama a ráda sportuju. Myslím si, že je to vzhledem k mému věku optimální a užívám si to, co to jde.“

7.12.2018


Standa, 30 let

„Mám problém najít si slušnou práci. Prošel jsem hodně firem tady Teplicích. Myslím si, že na to, kde je v současný době ekonomika, platí málo. Zaráží mě, že všude hledají lidi a když lidi chtějí dělat, tak jim dají minimum co můžou. Pak řeknou, že po třech měsících přidají, ale neřeknou, že tisíc korun.

Jsem vyučenej kuchař-číšník a nikdy jsem to nedělal. Chyběla mi praxe 3 až 5 let, logicky. Tu dobu taky dávali nástupní plat po vyučení devět tisíc korun. Dělal jsem spoustu zaměstnání. Cestoval jsem za prací po Česku, byl jsem i v zahraničí a řekl bych, že tady je to s tou prací beznadějný. Na jedný jednorázový akci v Německu jsem si vydělal za 9 dní 36 000 Kč. Bylo to přes firmu z Ústí nad Labem, kde podnikatel nabíral lidi na tu jednu zakázku. Jednalo se o renovaci lodi. Teď dělám v Amazonu. Na peníze je to docela slušný, ale směna začíná v sedm hodin a abych se tam dostal, tak vstávám ve tři ráno. Směna trvá 10,5 hodiny.

Co se týká Teplic jako města, tak doufám, že se to zlepší. Teď už tu není Kubera, tak se snad nebude stavět další nesmyslný obchodní centrum jako Fontána. Tady v Teplicích je obchodních center na takový město strašně moc. Spíš by se měli vážně zamyslet nad normálním koupalištěm. Zámecká, Anger, Pudlák, všechno je zrušený. Neznám podobný město bez koupaliště. I tak malý města jako Dubí, Bílina, Duchcov nebo Osek mají koupálka. Nevím, proč by Tepličané měli někam cestovat za obyčejným koupalištěm.

Zajímám se taky o politiku. Docela mě štve, že nějakej Dominik Feri má hned po gymnáziu tvořit zákony naší země. Jednou jsem mu něco okomentoval a on reagoval tak, že to má vymyšlený a vypadalo to, že je nejchytřejší a nejzkušenější. Mně řekl, že nevím, o čem mluvím. Tak to docela zírám. Možná, že je z gymnázia chytrej, já mám jenom výuční list, ale já jsem si prošel svým. Mám za sebou špatný i dobrý věci a nelituju ničeho. Jsou to zkušenosti.

Dřív jsem hodně hulil trávu a dokonce jsem bral i perník. Teď už jsem přes osm let čistej. Hodně lidí mě má dodneška za feťáka, já jim to neberu. Moc lidí se z toho nedostane. Neznám jich moc, co se jim to povedlo. Většinou skončí špatně. Před lety jsem na tom byl taky hodně špatně. Bylo mi nějakých osmnáct, devatenáct let. Dostala mě z toho moje holka. Ta o ničem nevěděla a měla mě za slušňáka. Jednoho dne jsem tak seděl doma a říkal si, že jestli to mám dát dohromady se slušnou holkou ze slušný rodiny, tak si musím vybrat. Buď drogy a skončit někde na ulici, nebo se pokusit jet na čistý triko a dělat, že se mě to netýká. Byl jsem s ní dva a půl roku. Sice jsme se rozešli, ale díky ní jsem se z toho dostal. Za tohle jí děkuju a budu děkovat do konce svýho života. Měl jsem dobrej důvod s tím skončit. Musíte zaměstnat mozek, hlavu, ruce a přijít mezi normální lidi. Spočítám na jedný ruce lidi, který se z toho dostali, jakože fakt dostali!

Bydlím s mamkou u bráchy a šetříme si na svůj byt do pronájmu. Pronájmy jsou dneska drahý a chtějí velkou kauci. Můj táta se uchlastal k smrti. Bylo to těžký období a mám z toho odstrašující příklad. Možná proto nechodím pít jako moji vrstevníci. Kdo říká, že u nás alkoholismus není problém, tak se mýlí. Vidíte to všude kolem sebe. Dokonce jsou i šikovný reklamy na alkohol. Kdo nechlastá, není in.

Česká republika je hezká země, střed Evropy, bomba, politici se ohánějí jak máme silnou ekonomiku a kdesi cosi. Pak jsou volby, naslibujou X věcí a ve finále přidají obyčejnejm lidem na mzdách minimum. Cenově, co si budeme povídat, je to úplně všude stejný. I v Německu a jinde, ale oni berou za stejnou práci trojnásobek. Pak koukáte na zprávy, jak si přiklepnou naši zvolení politici osmnáct tisíc k těm jejich „miniplatům“.

Když už se chlubí tím, jak jsme od převratu pokročili a jak je super ekonomika, proč naši lidi nemají víc? Paradoxem je, že lidi odsud jezdí na nákupy do Německa, protože je to tam levnější nebo stejně drahý a navíc kvalitnější. Dokud se něco v přístupu k lidem nezmění, tak nebude u nás dobře.“

4.12.2018


Eva, 20 let

„Tady v Děčíně jsem bydlela. Je lepší, když tu člověk nechodí po osmý hodině sám. Cigáro ještě dám, ale oni tvrdě vyžadují peníze a je to někdy nebezpečný. Mě bylo nedávno dvacet let a každá koruna je mi dobrá, tak nemůžu rozdávat.

Teď bydlím se ségrou v Ústí nad Labem. Jsme dvojčata. Pracuju v jedný restauraci v Českém Švýcarsku. Mám tam na starost provoz a docela mě to baví, ale peníze nic moc.

Já si myslím, že až veškerej ekonomickej a hospodářskej chod převezme moje generace, děti 21. století, tak to bude průšvih. Spousta z nás by i chtělo, ale dneska, pokud má mladej člověk něčeho dosáhnout, tak musí být z tý pravý rodiny. Je minimální šance, aby někdo začal od nuly a dlouhodobě to fungovalo. Všude je všechno a když už někdo něco vymyslí, tak nemá peníze na realizaci. Přes banky to nejde. Všechno lukrativní je už rozebraný a ti co si to dovedli zařídit, mají vystaráno pro svojí rodinu a celý svůj život. Tady je člověk, kterej vlastní půl Děčína a tak je to všude. Najít si dobrou pozici v práci už je jediný, co nám zbývá.

Chtěla bych si ještě dodělat praxi v oboru, v kterým dělám. Gastronomie tady bude vždycky. Mám vystudovanou jazykovou školu, tak to možná zkusím v Německu nebo na lodi. Řidičkák, auto na dojíždění, všechno stojí hodně peněz. Je to ještě dlouhá cesta. Jsem rok ze školy a ještě jsem nic pořádnýho nevybudovala, ale snad to přijde a začnu.“

28.11.2018


Jiří, 27 let

„Jsem z Klášterce nad Ohří a přestěhoval jsem se do Prahy. Do Teplic občas dojíždím, protože tady studuju na gymnáziu. Jelikož už mi není dvacet let, tak to mám jako distanční studium. Teplickej gympl je nádhernej a taky má dobrou úroveň. Tady v Teplicích jsem teprve podruhý, ale pokud můžu soudit, tak je město pěkně udržovaný.

Jinak moje zkušenosti se Severočeským krajem jsou hodně špatný (možná jsou Teplice výjimkou). Sociální úroveň je hodně špatná. Taky vzdělanost je mizerná. Výdělky jsou bídný a kriminalita vysoká. Třeba v Mostě, Chomutově, Kadani nebo Kláštereci, odkud pocházím, tam to houstne. Opravdu divoký sever. Přitom s Romama mám dobrý zkušenosti a plno jich dobře znám. Dneska je to jedno: bílej, tmavej, žlutej. Viděl jsem člověka, kterej byl na pohled normální, dalo by se říct slušnej a vytáhl bez váhání kudlu. Těžko už člověk odhadne toho druhýho.

Až dostuduju, tak se budu snažit žít dál normálně. Z Prahy se už nehnu. Je tam jiná atmosféra i lidi. V Praze pracuju a mám skvělej flek. Dělám v jednom hotelu a jsem nadevše spokojenej.

Mimo práce rád cvičím a dělám muziku. Konkrétně zpívám sólo. Nejraději mám árenbí. No uvidím, možná z toho bude něco víc než koníček.

V plánu mám manželku, děti a spokojenej život. Když s ženama je to trochu ruleta. Zatím nic úplně nevyšlo, ale určitě to přijde.“

27.11.2018


Jiří, 32 let

„V Teplicích se mi žije dobře. Mám to tady rád. Je tu hezký prostředí a můžu chodit na dobrej fotbal. Sám jsem fotbal hrál, ale bohužel koleno mi to už nedovolí. Taky se bavím hokejem a chodím na Ústí, který hraje první ligu, ale teď je poslední. Nevadí, zase to bude lepší.

Já dělám ochranku v Olympii. Je to dobrá práce a někdy je při ní i legrace. Často lidi říkají, když něco ukradnou, že nevědí, jak se to dostalo do jejich tašky nebo kapsy. Už tu práci dělám 12 let, tak mě jen tak něco nepřekvapí. Někdy přemýšlím, že bych o tom napsal knihu. Úplně nejklasičtější větou je „nevím, kdo mi to tam dal, já to nebyl“. Taky jsem dělal v drogerii DM. Hodně se kradou voňavky. Občas tam chodí takový upravený paničky. Udělají nákup třeba za 3000 Kč a musí sebrat třeba řasenku za 50 Kč. Taková malá úchylečka.

Poslední dobou přemýšlím, co se děje ve vládě a vůbec v politice. Třeba teď je okolo premiéra taková trpká šaškárna. Myslím, že jsou důležitější věci na práci. Pak se všichni diví, že lidi nechodí k volbám. Lidi jsou naštvaný a v naší zemi to upadá. Lidi hodně zlenivěli a každýmu je to fuk, rezignovali. Snad bude někdy líp.

Bydlím pro začátek v pronajatý garsonce. Teď jsem sám, ale jistě budu mít přítelkyni a později manželku. Doufám, že pak přijdou děti a budeme mít spokojenou rodinu.“

23.11.2018


Vlasta, 61 let

„Pocházím z Novosedlic a tady v Duchcově si nemůžu pořád zvyknout. Mám tu ale byt od pana Spurného a jsem naprosto spokojená. Tak nádherný byt jsem nikdy neměla.

V Duchcově mně vadí, že se Češi povyšujou nad Romy. Já nefandím ani Čechům ani Romům. Fandím spolužití. S Romama kamarádím a chodím k nim na návštěvu. Všechno je OK. Samozřejmě najdou se i výjimky, ale u Romů i u Čechů.

Dělám městského hlídače parků. Je to pod technickýma službama města. Městská policie pak má na starost, když třeba nejsou uvázaný psi, nebo po nich lidi neuklízí. Policie taky řeší různý hloučky lidí a opilce. Já mám za úkol je napomenout a když to nepomůže, tak to řeší městská policie. Když najdu stříkačky, tak volám státní policii. Pomalu mě tady lidi už znají.

Mám dvě dcery, kterým je teď 38 a 42 let. Jsou už zaopatřený a doufám, že se budou mít v životě dobře. Pořád se o ně trochu bojím. Jsem vdova a holky jsem vychovávala prakticky sama. Občas se vidíme, ale to víte, mají svůj život a mámu už nepotřebujou.

Teď konečně můžu říct, že mám hezkej život. Mám přítele už 15 let. Večer si sedneme k telce a já si luštím svoje oblíbený křížovky. To je pohoda.“

15.11.2018


paní Michaela

Do teplických lázní jsem přijela z Kutné Hory. Teplice se mi líbí, je to krásné město. Jsem už tady popáté a opravdu mi lázeňská léčba pomáhá. Taky mi vyhovuje okolí lázní, zámecké parky a to, že je všechno blízko.

V mé rodině máme velmi vážné onemocnění a moc mě to trápí. Nějak se s tím musím popasovat. Procházím těžkým obdobím a tady v lázních se snažím také psychicky srovnat. Chodím po parcích a relaxuji.

S manželem máme dvě děti, které jsou už dospělé a nežijí tady v Čechách. Když můžu, tak se věnuju turistice a cestování. Moje hobby jsou památky. Taky se zajímám o přírodu, zahradu a pejsky.

Tady v teplických lázních budu ještě tři neděle, tak doufám, že se dám po všech stránkách trochu dohromady a bude mi líp.“

11.11.2018


Lada, 18 let

„Hodně věcí bych tady v Teplicích změnila. Třeba příroda – rybníky v zámecký zahradě jsou ve špatným stavu, zanedbaný jsou taky stromy, všude dost odpadků. Město – nechápu, proč máme vedle sebe v centru Teplic obchodní centrum Galerie a Fontána. Nedaleko bude už brzy ještě Kaufland a další obchody. Původní zimní stadion tady byl vážně hezkej. Kdyby se včas opravil, byl by to funkční, skvělý hokejový stadion. Zbořili ho a staví další drahý obchodní centrum se stadionem. Lidé – tady nejsou moc příjemný. Myslím si, že lidi by si měli rozdávat navzájem pozitivní energii třeba tím, že se příjemně tváří a hezky chovají. Nejsem rasistka a tohle všechno se týká úplně všech lidí.

Studuju tady v Alejní ulici obor kadeřnice a chodím do třeťáku. U nás ve škole je to dobrý. Potom si ještě udělám školu na prodavačku, abych měla širší znalosti. Až dodělám školy, tak bych se chtěla odstěhovat někam hodně daleko, třeba do Paříže nebo Londýna. Domluvím se anglicky a německy.

Já nejsem na chlapy. Jsem na ženy a mám přítelkyni. Doma i ve škole to vědí. My ženy víme, co máme rády. Přišla jsem na to ve třinácti letech. Tehdy jsem hodně kamarádila s klukama a když třeba řekli „hele to je hezká holka“, tak jsem cítila, že mi nějak líbí. Taky mám hodně špatnou zkušenost s chlapem. Nechci o tom mluvit, ale od tý doby jsem si řekla, že nechci žádnýho. Já vím, že nemám házet všechny do jednoho pytle, ale moje srdce nepatří chlapům. Můžu být kamarádka, poradím, ale to je všechno.

Moc ráda chodím do přírody, hlavně do lesa. Čerpám tam energii k životu. Taky mě baví různý hrady a zbořeniny a samozřejmě příroda okolo.“

6.11.2018


Martin, 35 let

„Původem jsem z Prahy a poslední tři roky žiju tady v Teplicích. Žena odsud pochází a vyhovuje nám, že Teplice jsou menší město. Všechno je tady na dosah bez stresu. Teď jsem jel autem a v rádiu hlásili, že v Praze všechno stojí. Tady jdu pěšky, auto jsem nechal v servisu a je to v klidu. Taky Německo je tady na dosah, stejně jako Krušné hory. Teplice jsou pěkný, upravený město. Pořád se tu něco vylepšuje.

Já dělám marketing a reklamu jako OSVČ, plus máme společnost, kde zprostředkováváme možnost reklamy a marketingu na internetu. Funguje to, protože dneska je všechno na internetu.

S manželkou máme dvě děti. Kluk chodí do školy a je mu 8 let a čtyřletá holčička chodí do školky. Bydlíme v domku a jsme tam všichni spokojeni.

Když tak koukám okolo sebe, tak mě napadá, že by mohlo zůstat takový počasí, jako je dneska. Ono se to trochu zbláznilo. Když jsem byl minulý týden tady na horách, tak tam bylo 15 °C a když jsem tam jel předevčírem, byla tam pravá zima. Teď je teplo zase tady pod horama.

Baví mě nějaký sporty jako jízda na kole nebo plavání. U čeho si nejvíc odpočinu, je malování. Dělám různý žánry od abstrakce po portrét. Používám olej a někdy kresbu. U spousty lidí mám naslibováno, že jim něco namaluju, ale nestíhám. Jsem tak minus pět obrazů, ale samozřejmě to rád udělám.“

31.10.2018


Klára, 21 let

„Tady v Ústí nad Labem studuju na Filozofické fakultě UJEP kulturní historii. Jsem v druhém ročníku a zatím mi to docela jde, tak se snad dostanu i k titulu. Nejspíš bych chtěla pokračovat v oboru, který studuji a pracovat v Národním památkovém ústavu nebo v archivu. Záleží na směru, který si vyberu a ten je ještě budoucností.

Myslím, že zůstanu tady na severu Čech. Třeba Praha mě neláká. Je to moc velké město a moc lidí pohromadě. Já mám radši větší klid, který je tady v Ústí nebo v Litvínově.

Mám ráda přírodu, hlavně na podzim a baví mě chodit na procházky. Minulý víkend jsem byla na školní exkurzi v Českém ráji a bylo to tam moc hezký.“

26.10.2018


Šárka, 52 let

„Já jsem v Ústí nad Labem zvyklá, narodila jsem se tady a žije si mu tu dobře. Pracuju ve Foru. Celkem je to dobrá práce, i když prodavačky jsou trochu vykořisťovaný. Ono 12 hodin na nohou je znát.

Jsem vdaná už 30 let a s manželem máme dvě dneska už dospělý děti, 28 a 26 let. Nejdůležitější je pro mě, aby jsme byli všichni zdraví. Po tý padesátce mě trochu honěj po doktorech a ono se už vždycky něco najde, ale zatím je to docela dobrý.“

26.10.2018


Jiří, 38 let

„Já jsem z Děčína a tady v Teplicích mám partnerku s děckem, ale jaksi to nevyšlo. Měli jsme spolu bydlet, ale dojíždím akorát za malou. Partnerka řekla, abych zůstal v Děčíně a jenom jezdil na návštěvy za dcerou do Teplic. Bohužel to ani není normální vztah, ale máme spolu holčičku. Její maminka má ráda svobodu, jak říká.

Dělám na dráze technika přejezdů. Je to dobrá práce, akorát když je zima, tak je to obtížný být celý den na železničním přejezdu. Udržujeme ho a provádíme různý měření.

Pořád musím přemýšlet o tom vztahu mezi holčičkou, její maminkou a mnou. Dáme se někdy dohromady? Štve mě, že malá o toho tátu tak nějak pomalu přichází. Já s tím teď nic neudělám, to musí ona. Má velkej byt tady v Teplicích. Já bych prodal svůj byt v Děčíně a mohli bysme se mít všichni dobře. Ona řekla, že nebude nikomu dělat otroka, ale já z ní nechci dělat otroka. Chce si užívat svobody, ale beze mě. Malou pomáhají hlídat její rodiče. Možná, až bude malá starší, tak se k sobě vrátíme.“

24.10.2018


Pepa, 71 let

„Bydlím v chomutovských Experimentech, jak se říká tady těm třem osmnáctipatrákům. Nelíbí se mi tady hlavně kvůli bordelu okolo domů. Dříve byl na každým rohu odpadkovej koš. Dneska tady skoro nejsou, jenom popelnice. Lidi hází různý papírky a obaly na zem. Když k tomu přidáte vajgly z balkonů, tak podle toho to tady vypadá. A dál ty hospody. Nikde se už nevaří a musíme chodit kouřit ven, i když je tam ventilace. Stojíme před hospodou jako blbci.

Ty byty tady jsou dobrý. V jednom domě je jich 230. Větší byty jsou dvojpodlažní se schodama a mají dva balkony na opačných stranách baráku. Na některým je sluníčko a byt se dá dobře větrat. Já tady bydlím v garsonce. Platím 4800 Kč za všechno mimo elektřiny. Už jsem v důchodu. Předtím jsem se vyučil zedníkem a po vojně si udělal večerní průmyslovku v Kadani. Pak už jsem dělal parťáka, mistra a měl jsem na starosti i učně. Pořád jsem byl v Severočeský konstruktivě. Tenkrát měl kvalitní zedník nebo štukatér tak 3000 Kčs a já měl 8000 Kčs. Za velkej byt 2+1 jsem platil se vším 350 Kčs. Pivo bylo za 1,20. Miloval jsem olomoucký syrečky, který jsem si koupil za 3,60. Dneska už si je nedovolím koupit, nemám na ně.

S první manželkou jsem měl dva kluky. Odstěhovala se i s klukama do Strakonic, ani nechci říct proč. Já jsem soud prohrál, protože ona vstoupila do KSČ a tím pádem bylo soudu jasný, že je bude vychovávat po komunisticku. Já jsem naopak do komunistů ryl. S družkou mám jednoho syna. Byl jsem první chlap u nás na mateřský. Tenkrát o tom psaly noviny a v hospodě jsem měl vylepený ty fotky z novin.

Původně jsem z Loděnic u Berouna. Tam jsem prožil krásný chvíle. Táta pak koupil barák po Němcích v nedalekých Údlicích. V tom roce 1949 se tu osidlovalo , takže domek byl za babku, jak se říká.

Za mlada jsem měl hodně zájmů. Opravoval jsem rádia a taky mě bavil sport. Dělal jsem judo s mistrem republiky. Když měl jet do Německa, tak dostal žloutenku. Nasadili mě teda za něj a vypadl jsem až ve třetím kole.“

19.10.2018


Martin, 17 let

„Chodím rád na punkový koncerty. Tady v Teplicích jsou většinou v Knaku a na Božáku. Taky mě baví jezdit na skejtu. Teplice se mi celkově líbí víc než třeba Ústí nad Labem.

Dojíždím do školy v Ústí na Čelakovskýho, kde dělám zedničinu. Ústí nad Labem je divný krajský město. Smrdí tam v centru dvě velký chemičky.

Jednou, až dodělám školu, tak bych chtěl bydlet a pracovat v Praze, i když je tam dost drahý bydlení. Je tam zase rušnější život a lepší výplaty.“

15.10.2018


Sandra, 21 let

„Žila jsem vždycky v Teplicích a teď bydlím půl roku v Mikulově. Bydlí tam můj přítel a chtěli jsme být spolu. Příští měsíc se společně stěhujeme sem do centra Teplic. Teď si upravujeme byt. V Teplicích se žije dobře, až na tu čistotu, zvlášť v těch méně známých částech města. My Tepličáci víme, kde je to zanedbaný.

Teď je pro mě důležitý dodělat to bydlení a zachovat si zaměstnání. Pracuju tady za námi v obchodě s optikou. Děláme brýličky. V práci se musím pořád učit různý novinky a je to tam fajn.

Moc ráda cestuju. Výlety jakože hodně po okolí a taky dál po republice. Sebereme se a hurá na nějakej ten zámeček nebo vyjdeme kopec, případně horu.“

12.10.2018


Lucie, 30 let

„Teď jsem žila pět let v Anglii a do Teplic jsem se vrátila na krátkou dobu navštívit rodiče. Tendence žít v Teplicích nemám. Chceme vyrazit v karavanu se psem a kočkou tak na roční cestu po Evropě. Teď se s přítelem připravujeme na tu cestu. Otázkou je, jestli se sem budeme vracet nebo ne. Je to taková zkouška, jestli v tom světě není pro nás něco lepšího. Náš plán je vlastně nemít plán, takže nevíme, na jak dlouho a kam přesně pojedeme.

My jsme žili kousek od Cambridge a musím říct, že lidi jsou tam o dost milejší. Po pravdě, když se vydáme sem za rodinou, tak nás to potopí, u mě je to možná až deprese. Lidi jsou tu hrozně naštvaný. Jenom v hloupým krámě jsou všichni podrážděný a nikdo se neusměje. Ono se říká, že lidi v Anglii se sice usmívají, ale nemyslí to vážně, že jsou prostě extrémně slušný. Já mám ale ze svojí zkušenosti pocit, že to tak i myslí. Byla jsem ještě rok na Zélandu a tam jsou lidi fakt upřímně milý.

I když už nejsem nejmladší, tak pořád hledám sama sebe a smysl života. Občas je to docela těžký, ale já si myslím, že se mi to přece jenom podaří.“

8.10.2018


Petr, 65 let

„Koldom tady v Litvínově je technická památka. Postavili ho v padesátých letech podle ideálů kolektivismu pro 1400 zaměstnanců nedalekýho Staliňáku, dneska Chemopetrolu. Celkem 352 bytů.

Bylo tam všechno od společný jídelny až po rekreační zónu na střeše nebo nákupu podle seznamu až do bytů. Nic se neplatilo hned, ale strhávali to z platu. Topení v podlaze nebo společná lednice s boxy pro jednotlivé byty v době otevření domu byly z říše snů. Všichni tu chtěli bydlet. Dneska funguje jeden obchod, ale i tak se tu dá dobře žít. Okolo je hezká příroda, sportoviště i koupaliště. Určitě je v Litvínově víc horších lokalit. V Koldomu bydlím s manželkou. Máme dvě dospělý děti a ty tady taky bydlí.

Těším se, že ještě vytáhnu motorku a pojedu někam na výlet. Jezdím už 40 let, dřív na těžkých strojích, ale dneska mám už lehkou motorku. Abych se trochu hýbal, tak někdy vytáhnu kolo.

V mým profesním životě jsem se motal většinou kolem uhlí. Pracoval jsem v povrchových dolech a taky na hlubině v dole Kohinoor, než nás všechny vyházeli. To jsem měl ještě do penze daleko, tak jsem pracoval 5 let tamhle, než to zrušili, pak zase jinde, tam to taky zavřeli a tak jsem to doklepal až do penze.

Já jsem ze starýho Mostu, kterej už neexistuje a manželka z Mariánských Radčic, vedle lomu Bílina. My nemáme problém sbalit se a přestěhovat jinam. Naše rodiště už nejsou, ale Severní Čechy máme rádi.“

6.10.2018


Michal, 28 let

„Narodil jsem se a pořád žiju v Teplicích. Poslední dobou se mi nedaří dobře. Umřela mi babička, kterou jsem měl rád. Vychovala mě. S mámou se nestýkám. Teď mám ještě problém s bydlením a mám z toho všeho depku.

Prozatím bydlím u kamaráda, ale to není řešení a nebaví mě to. Peníze na svoje bydlení nemám. Nájmy jsou vysoký a ještě chtějí všude kauce. Vlastní byt je pro mě cenově totálně nedostupnej.

Chtěl bych odjet pracovat do Holandska. Mám svářečský kurz i na céóčko a v Holandsku bych měl třikrát vyšší plat. Ovládám němčinu a částečně angličtinu. Snad mě to někdy vyjde a budu se mít líp.“

4.10.2018


Martin, 24 let

„V Mostě se mi žije hodně špatně. Všude jsou cikáni, feťáci a kradou. Večer nemůže jít člověk sám. Okradou vás kvůli blbý cigaretě. Když nemají na fet, tak kradou co se dá, hlavně mobily.

Pracuju jako operátor ve firmě Koito. Vyrábíme automobilovou osvětlovací techniku. Je to tam dobrý. Přesto hodlám zmizet do Německa. Tam je všechno úplně jiný, i platy. Německy umím, tak brzy vypadnu.

Rád poslouchám muziku. Nejraději mám DNB Step a všechno okolo toho. Je to fakt paráda. Už se vytvořila taková subkultura lidí, kterým se to líbí.“

1.10.2018


Lucka, 20 let

„Teď jsem se přestěhovala z Prahy sem do Mostu. Mamka s babičkou hodily řeč, že jsem prý už dost stará na to, abych se osamostatnila. I já jsem chtěla vypadnout z Prahy někam, kde je větší klid. V Praze je všude moc lidí a rámus. K tomu ještě hrozně drahý bydlení.

Most je menší město a vyhovuje mi. Sehnala jsem si nájem a bydlím tu úplně sama. Zatím tu nikoho neznám a ráda objevuju město a okolí. Pracuju pro Kaufland a baví mě to, protože jsme každý den někde jinde. Zachraňujeme Kauflandy, kterým to moc nejde.

Nedaleko v Litvínově bydlí moje babička, takže přece jenom tu mám někoho blízkého, na koho bych se mohla obrátit, kdybych někdy potřebovala.“

1.10.2018


Veronika, 28 let

„Bydlím v Dubí u Teplic a moc se mi tam líbí. Je tam hodně příroda a pořád můžeme někam chodit. Teď jsem na mateřský a předtím jsem pracovala jako dentální hygienistka, což je docela žádaná profese. Mám roční dceru Kristýnku.

Starostí je dost, takže si vždycky vyjedu na motorce vyčistit hlavu. Momentálně hlídá naši dceru manžel, ale když má babička volno, tak si vyjedeme společně s manželem a užíváme si to.

Já jsem jako mládě vždycky jezdila na motorce jako batůžek. Jednoho dne jsem praštila do stolu a řekla, že už nechci jezdit jako batoh. Začala jsem jezdit na skútru. Po získání papírů na velkou motorku jsem si letos pořídila tuhle pětistovku Kawasaki.“

27.9.2018


Matěj, 15 let

„V Teplicích to není špatný, docela se mi tady líbí. Chodím na základku Koperníkova. Chtěl bych se stát zámečníkem a ještě si udělat svářečský list. Později budu mít jistě rodinu.

Zajímají mě stoprocentně sporty, kamarádi a kamarádky. Často jdeme společně do kina nebo na různý procházky. Fandím fotbalovýmu klubu FC Barcelona. Jsou fakt dobrý“.

24.9.2018


Vladimír, 84 let

„Vyučil jsem se havířem na hlubině a pak jsem si udělal hornickou průmyslovku v Duchcově. Po průmce mě vzali do Báňských projektů, kde jsem byl až do důchodu. Projektovat povrchový doly byla hezká práce. Naposledy jsem dělal hlavního projektanta na báňský části dolu Bílina. To byla fuška, na tom dole je fakt hodně materiálu.

V Teplicích jsem si zvyknul, ale nejsem spokojenej s hustotou dopravy. Teplice jsou automobilové, lázeňské město a to nejde dohromady. Způsobuje to špatný životní prostředí, přízemní ozon atd. Na zastupitelstvu se ani teď před volbama o regulaci dopravy nikdo ani nezmíní. Jenom že přibudou parkoviště ve městě. V centru se staví pořád obchodní centra a všichni k nim jezdí autama. Není před nima úniku. Město by si mělo zadat nějakou studii, jak zmírnit provoz aut, hlavně v centru. Začíná z toho být kolaps a v jiných městech to už řeší. Tady v Teplicích je tak rozvinutá městská doprava a lidi jezdí ze sídlišť nakupovat do centra autama.

Taky jsme zjistili, respektive zjistila jedna doktorka, že v Záluží zřejmě v noci něco čistí a sem do Teplic jde ten smrad. Já, když otevřu v noci okno, tak cítím takovej divnej, nasládlej zápach. Jeden pán, co v Záluží dělal, potvrdil, že je to opravdu to, co cítil vždycky v Záluží.

S manželkou rádi sportujeme. Nejvíc nás baví kolo a turistika. Zrovna teď se jedeme koupat na Barboru, jestli ještě vydržíme tu studenější vodu.“

18.9.2018


František, 82 let

„Co bych vám řekl: Lidi nadávají a košíky přetékají. Lidi totiž nebudou spokojení nikdy. Tady v Děčíně jsem 60 let a hodně se to tady změnilo. Už tu není smog a dá se normálně dýchat. Přibylo všude lidí a zlodějů, tak jak to chodí v Čechách. Ale v Děčíně se mi stále žije dobře. Na Masarykově náměstí, na druhé straně, to udělali pěkně a tady tu Prokopku upravují taky hezky.

Padesát let jsem dělal řemeslo, soustružníka. Ještě v důchodu to byly nějaký brigády. Najednou zjistíte, že je vám 82 let a život je za váma. Já si ale nestěžuju. Kdybych odešel, tak co? Děcka jsou vzdělaný, chytrý a slušný. Mám už 4 pravnuky. Syna mám v Žatci a tady mám dceru. Dcera má vnuka a vnučku. Vnuk má dvě děti a vnučka taky, dva kluky. Jednomu je 5 let a má cukrovku. Když máte toho štěstí hodně, tak se vždycky něco musí podělat. Doufám, že než vyroste, tak se nějaký definitivní lék najde.

Manželka mě před pěti rokama odešla. Teď jsem sám a žiju v domově důchodců v Bynově. Je nás tam asi 100, většinou žen a já všechny ty lidi rozdělím. Polovina z nich je profesionálně deformovaných učitelek a druhá polovina jsme my, kandidáti na Beřkovice. Je to jenom humor. Jinak neprší na mě, ale na karbid mě kape. I v tom důchoďáku je sranda, hlavně s babkama. Dokud můžu chodit, tak je to dobrý. Zajdu si do fabriky na oběd nebo si zajedu do města.

Já jsem měl štěstí, že mě bavila práce. Měl jsem možnost dělat přesčasy a když byly děcka malý, tak se to hodilo, znáte to. V Kovohutích Děčín jsem byl pojem.“

13.9.2018


Jiřina, 66 let

„Moje maminka je mrtvá 30 let a tatínek 20 let. Já jsem ve 21 letech byla nemocná a pak mě vzali celej spodek, tak jsem nemohla mít děti. Měla jsem manžela, ale život s ním byl těžký. Mlátil mě, chlastal a chodil za ženskejma. Už nikoho nemám a jsem dlouho na ulici. Přespávám na týhle lavici a když prší, tak se schovám na zastávku trolejbusu. Lehnout si nemůžu. Sedím a pokouším se zdřímnout. I tak mě někdy policajti z tý lavičky vyhoděj. Vometákům a cikánům úřady pomůžou, ale mě nepomůže nikdo. Přitom se nedotknu alkoholu, nefetuju ani nekouřím.

Od malička jsem bydlela v Krupce. Tam jsem chodila do školy. To bylo hezký. Tatínek chodil do práce, byl cestářem. Maminka pracovala v Rudných dolech v Sobědruhách. Já jsem pracovala na šachtě, ve fabrice, na dráze. To ještě byli ty komunisti, to bylo dobrý. Teď je to špatný. Snad mě maminka a tatínek nevidí, jak jsem dopadla. Nějak to už doklepu.

Byla tady nějaká sociálka, něco mě slíbili a pak se na to asi vyprdli. Žádný peníze neberu. Hodný lidi mi dají nějaký peníze, ale já nežebrám. Pak si dám v jídelně polívku, limonádu a někdy i kafe. V zimě mi dají nějaký oblečení v kostele a nechají mě zahřát. Takovej je dneska život. Jsem ráda, že jsem si s váma mohla popovídat.“

12.9.2018


Karolína, 19 let

„Chodím do teplického gymnázia a bydlím v nedalekých Bystřanech. Teď jsem studovala rok na gymnáziu ve Švýcarsku. Byl to výměnný rok, hlavně pro zdokonalení německého jazyka.

Čekala jsem, že Švýcaři budou takový suchaři a bude to s nima hrozný. Ukázalo se, že ty lidi jsou mnohem milejší než Češi. Hlavně takový ten první kontakt je úplně jiný, příjemný a milý.

Teď budu pokračovat ve studiu na gymplu v Teplicích a pak se chystám na vejšku. Přemýšlím o tom, že bych se věnovala nejspíš zubařině.

Baví mě výtvarka, kreslení a taky vyrábění šperků. Chodím v Teplicích na ZUŠku, na výtvarný obor. Žije se mi tady moc hezky a Teplice se mi líbí.“

10.9.2018


Tomáš, 43 let

„Žiju na malý vesničce Řetouň, která je mezi Ústím a Litoměřicema. Původně jsem z Prahy. Sem na sever jsem šel proto, že Praha mi nepřišla jako vhodné místo k životu s dětmi. Máme tři děti a měli jsme malej pražskej byt, tak jsme začali hledat nějakej únik. Teď máme s manželkou a dětma velkej statek. Na statku jsou v současný době dvě rodiny. V hlavní budově statku žijeme my a v druhým bytě jeden ze spolumajitelů, který tady není nastálo. V rodinným domečku, který vznikl na statku z původní sušárny na ovoce, žije druhá rodina, která hodně pomohla se vznikem naší Waldorfské školy. Třetí rodina s námi byla původně na statku, ale koupili si v obci nad námi nemovitost a bydlí tam. Jsme takový tři provázaný rodiny, sdílíme tu svůj život a máme společný dělitel v podobě tý školy. Není to tak, že bysme žili v nějaký komunitě, ale občas pořádáme společný slavnosti, který jsou napojeny na ten Waldorfský styl života a dění ve škole.

Neodešel jsem z Prahy na sever sám, ale se skupinou lidí s nějakým ideálem, kterej chceme naplnit a postupně ho naplňujeme. Jednou z věcí, která je doufám ve zdárném rozkvětu, je to, že jsme založili soukromou Waldorfskou školu. Jsme jedna z mála alternativních škol v kraji. Naše Svobodná základní škola sídlí v Třebušíně. Jako jedni z mála nemáme problém zaplnit základní školu na venkově. V tuhle chvíli máme otevřené čtyři třídy. Na jednu třídu máme ideálně 12 až 15 dětí, takže škola má okolo padesáti dětí. Považuju to za malej zázrak, že se nám to povedlo. Jsme soukromá škola, která má standardní státní příspěvky. Jsme registrovaná škola, takže na platy učitelů dostáváme peníze a provoz musíme hradit ze svých zdrojů. Je to nesnadný, ale vypadá to, že první stupeň úspěšně naplníme. Naší ambicí je vybudovat celou základku. Musíme najít prostory, protože ty současný jsme vyčerpali. Doufáme, že klapne rekonstrukce, která nám umožní tam dostat celý první stupeň. Už teď hledáme prostory pro druhý stupeň, který bysme měli otevírat v roce 2020.

Waldorf je alternativa učebního plánu. Vpodstatě je to jediná alternativa uznaná ministerstvem. Waldorf už v Čechách funguje řadu let a zkušenosti jsou dobré. Úspěšnost žáků je bezkonkurenčně vyšší než u standardních škol. Řada žáků chodí dál na střední a vysoké školy. Mnozí se rozhodnou pro řemesla, hlavně umělecká a pak se věnují soukromému podnikání.

Já se živím ve finančnictví. Pracuju pro společnost Swiss Life. Tady v Ústí nad Labem jsme před pěti lety založili poradenské centrum. Nejsem ten, který to vede, ale jsem jedním z manažerů, kteří tam byli od začátku.

Ústí nad Labem jako město je na krásným místě. Pokud bych se soustředil jenom na historické části, tak je to i hezké město, ale bohužel ho komunizmus poznamenal tak, že to hezké místo na život není. Byly tady hezký starý baráky, ale protože Ústecký kraj, plný průmyslu, se stal výstavní skříní komunizmu, tak všechno zbourali. Místo toho je tady zrovna tohle okolo nás. Dneska je Ústí unikátní tím, že ve městě jsou dvě velký chemický továrny a jeden kamenolom. Samotný to místo na soutoku Bíliny a Labe je nádherný.“

7.9.2018


Jan, 50 let

„Živím se už hodně dlouho jako taxikář v Teplicích. Jsem pod centrálou a dělám na šichty. Musím chodit každej rok na povinnou zdravotní prohlídku, musíme mít licenci, složit zkoušku a mít čistý trestní rejstřík. Taky musíme zaplatit nemalé pojistné, koupit elektronickou pokladnu a taxametr. Poslední dobou tady jezdí taxi Vi3 a ti nemusí mít tolik potvrzení. Prostě třeba pekař má řidičák, nechá se zaměstnat a jezdí.

Máme s manželkou dva kluky. Jednomu je 30 a druhýmu 13 roků. Ten velkej má svoje zaměstnání a rodinu s dvěma dětma. Mladší chodí do osmičky a hraje hokej, takže se máme co otáčet. Hokej je drahej a časově náročnej. Ještě k tomu nám tady zbourali stadion a jezdíme každý den do Bíliny. Novej stadion má být v prosinci, ale na ty naše děti se to už nevztahuje. Mančaft už nepostavěj. Musí začít od píky, od maličkých dětí.

V Teplicích je dost bordel, každej to vidí. Já si toho moc nevšímám, od toho jsou tady jiní. Přesto se mi v Teplicích žije dobře, narodil jsem se tady.“

4.9.2018


Martin, 14 let

„Zítra půjdu do čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia tady v Mostě. Náš gympl má velmi dobrou úroveň a dovede připravit na vysokou školu. I já bych chtěl dál studovat vysokou školu, nejspíš UJEP v Ústí nad Labem. Chci být učitelem cizích jazyků, asi angličtiny a němčiny.

Mimo studia mě hodně zajímá hudba. Poslouchám úplně všechno, co se mi líbí. Mám rád moderní hudbu, ale taky třeba Bocelliho, operu a další.

V Mostě jsem se narodil a žije se mi tady dobře, ale některý věci nejsou ideální, co si budeme povídat. Hodně lidí si na Most stěžuje, hlavně na některý obyvatele. Zrovna tady v tý lokalitě, co jsme teď, to není večer vůbec bezpečný a to je centrum Mostu.“

2.9.2018


Milan, 59 let

„Jsem rodák z Teplic a žije se mi tady dobře. Pracoval jsem a žil v Praze, ale vždycky jsem si držel byt i v Teplicích. V Praze mi chyběl ten pohled na Krušný hory. Jsem velkej lázeňák a velmi mě znepokojuje teplický lázeňství, ale nic s tím nenadělám. Tady je od roku 1991 nejvyšší lázeňák sklář.

Málo lidí ví, že Teplice mají 42 pramenů, že dokonce je tady i sirný pramen. Od toho byla ulice U Sirných pramenů, která už neexistuje, stejně jako sirný pramen. Byl zabetonován v roce 1972. Na původní lázeňský tradice se nenavázalo. Sklárna, která vyrábí autosklo, teď tady drží platy, to určitě, ale že skláři vedou lázně, to ne! Jestliže tady 200 let lázně určovaly směr, jezdili sem významné osobnosti a bylo tu velký kulturní dění, tak dneska v Teplicích chcíp pes. Lázně by měly tu kulturu podporovat. Přeci lázeňáci pak chodí do restaurací, kadeřnictví, na manikůru a vůbec podporují služby.

Živím se jako řidič autobusů. Moji cestující jsou Američané, Němci a hlavě Číňani. Hodně jsem vypozoroval. Český Krumlov je nejnavštěvovanější český město a vozím tam často turisty. Ovšem třeba v Německu je tak dvacet malebnějších měst než Český Krumlov, ale tam to funguje. V Českým Krumlově vám nalejou sotva tři deci piva za osmdesát korun. Na německý straně se tohle nestane. Ti Českokrumlováci už nejsou Češi. Jsou to mezinárodní byznysmeni za každou cenu. Přesně tohle vidím už i v Teplicích. Tepličáci už nejsou hrdí na to dědictví. I za toho blbýho socialismu jsme měli pěkný koupaliště na zámecký zahradě a ještě Anger. Dneska se kolem toho „krásnýho“ zatopenýho oprámu daleko od Teplic nic neděje. Je tam pár hopsa hejsa stánků.

V Teplicích není společenský život. Souvisí to s vyprázdněním města, s nesmyslným prodejem veškerýho městskýho majetku, na čemž se hodně podílel pan dnešní starosta a senátor. Proto nemají Teplice žádný dluhy. Aby ne, když všechno prodaly. Přitom ty prodeje městskýho majetku těžce nefungovaly, natož regulérně. Třeba já jsem bydlel na pěkný adrese U Hadích lázní 62. Tam jsem si v roce 1987 až 1989 svépomocí a na vlastní náklady zrenovoval velkej byt. Měl propadlý stropy. Manželka makala u rudlíku a přes kladku tahala kbelíky. Pak to koupila za záhadných okolností První realitní a vyhodili mě. Byly tam čtyři velký byty a barák šel za 1,8 milionu korun.

Ne všechno je v Teplicích špatný, ale mohlo to být o hodně lepší. A zase narazíme na kulturu. V kulturáku, který vyprojektoval věhlasný architekt Karel Hubáček a máme tu snad nejlepší akustiku v republice, se nic neděje. Bohužel dneska se ta kultura neobejde bez dotací a trh to nevyřeší. Koukněte se třeba na Letnou – Hrádek, amfiteátr. Jako malý dítě jsem bydlel naproti divadlu (Gottwaldova 9). Pořád tam chodili za socialismu ožralové močit do průjezdu. Okolo to fakt hučelo. Divadlo: Kavárna s terasou, cukrárna, pivnice, noční bar. Všude živá hudba. Z Vyhlídky je dneska banka (jak symbolické). Grill bar s čínskou kuchyní, hotel Thermia. Všechno kolem jednoho domu, kde jsem prožil dětství. Nikdy nebyla večer v Teplicích taková nuda jako dneska. Snad jenom Bronx v Trnovanech a Nákladní ulice si žijí svým nočním životem.

Když se podíváte na kulturní program, tak nikde nic. On totiž tenhle systém nefunguje. Nedovedu si představit, že jeden důchodce dá za divadelní představení 250 nebo 300 korun. Když má teda radnice našetřeno, měla by to řešit. Kapacita lázní je pořád stejná a lázeňáci nemají kam jít. Město by to mělo podpořit. Živá hudba a kafe za podstatně míň než 50 Kč.“

28.8.2018


Denča, 17 let

„V Teplicích je to krásný. Bydlím v Trnovanech, což není fešácká čtvrť, ale mě se tam líbí. Hodně si všímám, že lidi na ulici jsou zamračený. Snažím se na lidi usmívat a doufám, že tím přispěju k lepší náladě a větší pohodě. Často se setkám s nepochopením. Třeba teď se mě jeden pán zeptal, jestli se odněkud známe, ale já se na něj jenom usmívala a to ho přeci nemusím znát.

Chodím na čtyřletý studijní obor fotograf v Děčíně. Šetřím si na foťák Canon 6D Mark II. Chtěla bych se věnovat hlavně portrétní fotografii a taky aktům.

Dalším mým velkým zájmem jsou pejskové. Ten můj je kříženec ovčáka a rotvajlera. Je to štěně a je moc milej. Hodně mě štve, když jsou lidi hnusný na zvířata. Já se jim snažím pomáhat.“

27.8.2018


Kamila, 41 let

„Bydlím v Kadani a teď mám dovolenou, tak jsem v Teplicích na výletě. Nikdy jsem v Teplicích nebyla a prý je to tady hezké. Právě jsem přijela vlakem a chci si prohlídnout lázně, zámek a Zámeckou zahradu. Taky se chci podívat po obchodech.

V Kadani se mi líbí. Pracuju tam jako vedoucí školní jídelny. Myslím, že vaříme dobře, ale vždycky se najde někdo, kdo si bude stěžovat. Lidi mají různý chutě.

Hodně pracuju, takže moc volnýho času nemám. Když nějaký najdu, jako teď o dovolený, tak ráda fotografuju a sportuju. Taky moc ráda cestuju. Zrovna nedávno jsem byla v Londýně.

Jsem vdaná už 22 let, pořád s jedním manželem. Děti máme dvě, kluka a holku. Teď už jsou dospělí.“

20.8.2018


Tereza, 27 let

„Právě včera jsme se s přítelem přestěhovali z Ústí nad Labem sem do Chomutova. V Ústí jsem studovala vysokou školu a to město se mi moc nelíbí. Bydleli jsme na Klíši, což je hezčí část města, ale nebylo to ono. Promýšleli jsme to dlouho a rozhodnutí padlo na Chomutov, protože se nám tu líbí a taky máme blíž k rodičům. Koupili jsme tady byt a teď ho budeme rekonstruovat.

Dneska jsem byla na pohovoru, právě jdu odsud a budu pracovat od 1. září ve školce. Moc se na to těším a chtěla bych u toho zůstat. Snad to zvládnu.

Ve volným čase třeba vyrábím náušnice. Zrovna ty, co mám, jsou jedny z nich. S přítelem hodně jezdíme na bruslích, chodíme na tůry a na procházky.

Přece jenom stěhování, nový byt, nová práce, všechno dohromady je docela náročný. Teď se musíme trochu stabilizovat a ostatní přijde samo.“

16.8.2018


Láďa, 17 let

„Od šesti do šestnácti let jsem vyrůstal v Anglii. Tam je to o hodně lepší. Každý si může vydělat peníze a žije se tam líp. Rodina se odstěhovala sem do Teplic a nechtěl jsem zůstat v Anglii sám.

Pracuju u stavební firmy. Maluju, bourám a podobně. Jsem rád, že si vydělám peníze. To mě teď zajímá nejvíc, abych si mohl koupit a zařídit svůj byt.

V Teplicích mám tátu a dvě ségry a v Anglii je máma a čtyři ségry. Maminka a sestry se sem brzy přestěhujou a budeme celá rodina dohromady.“

12.8.2018


Jirka, 58 let

„Jsem z oboru a nová porcelánová fontána tady v Teplicích se mi líbí. Dneska proběhlo její slavnostní spuštění. Je pravdou, co řekl generální ředitel Českého porcelánu, že nedaleko máme dva obchody, takže tohle je předvoj. Lidi to tady vidí a hned si můžou koupit takovej typ porcelánu. Pro nás je to docela pěkná reklama.

Fontánu má ve svém opatrování město. Vidí na ní kamera, tak to snad vydrží. Přeci jenom není to železo, ale porcelán. Fontánu dělal tým deseti lidí čtyři měsíce. Myslím, že nová kašna zase trochu zkrášlila Teplice.“

8.8.2018


Jiří, 40 let

„Do Ústí nad Labem jsem přivezl kolegu na poradu. Jinak žiju v Kadani. Město Ústí se mi moc nelíbí. Je to průmyslový centrum kraje a tomu to odpovídá. Svůj k svému. 

To Kadaň je úplně mimózní mezi těma severočeskýma, podkrušnohorskýma městama. U nás to všechno funguje. Radnice se nehádá a dvacet let se pořád na něčem pracuje. Prošel jsem hodně měst na tom severozápadě, tak můžu srovnávat. Město je opravený, dělají se nový parkovací místa a dětský hřiště. Mezi Kadaní a Chomutovem je postavená nová cyklostezka. Kadaň projedete celou po cyklostezce, napojíte se na tu novou, která vede kolem díry (povrchový šachty), to je taková severozápadní romantika, až do Chomutova. Na kraji Chomutova se už nemáte na co napojit, takže vlítnete do plnýho dopravního provozu. Třeba v ranní špičce je to docela hustý.

Pracuju v oblastním muzeu v Chomutově. Jsem kurátorem sbírek. Děláme výstavy, což obnáší hodně stěhování. Taky pořádáme přednášky. Když se kultura dobře podá, trefí se téma a nálada, tak mají lidi o kulturu zájem. Musí se to ještě dobře zpropagovat.

Mám dvě děti a čerstvě se rozvádím, takže klasika. Patřím do tý druhý půlky. Shodli jsme se, že děcka nemají mít dva domovy jako u střídavý péče. Ke mě budou docházet. Naštěstí máme klidný rozvod.“

6.8.2018


Lenka, 38 let

„Jsem z Jílového u Děčína a tady v Teplicích pracuju na jednom projektu. Řídím konzultace pro ženy nad 55 let, které jsou na úřadu práce a mají zájem s tím něco udělat. Snažím se je podpořit v přemýšlení kde je ten problém, aby se začaly hýbat směrem dopředu. Organizuje to úřad práce.

Moje hlavní zaměstání je v sociální oblasti. V Děčíně se věnuju lidem s mentálním postižením a pomáhám jim žít běžný život. Chci se v té oblasti dál rozvíjet a zdokonalovat.

Často se zaobírám otázkou, co já můžu udělat ve svém nejbližším okolí pro to, aby život byl lepší, příjemnější, vlídnější a laskavější. Když jsem příjemná já, jsou i ostatní. Ono to docela funguje.

S manželem jsme spolu 20 let a v Jílovém jsme si koupili domek, opravili ho a spokojeně tam žijeme. Společně máme tři děti. Jsem člověk kreativní a mám velmi ráda přírodu a volnost. Pět let maluju na plátno a to jsou moje chvilky pro sebe.“

30.7.2018


Michal, 22 let

„V Teplicích se mi líbí. Je to docela hezký město, má hodně parků. Akorát tady není dobrá nabídka práce. Vlastně tady práce je, ale ne za takový peníze jako v jiných krajích.

Jsem elektromechanik a se svojí prací jsem spokojenej, ale ne s penězma, který dostanu. Všichni chtějí praxi a pro mladý lidi je to problém. Firmy neberou mladý lidi bez praxe. Teď jsem našel novou firmu, kde se mi něco rýsuje.

Chtěl bych se s přítelkyní odstěhovat z tohohle státu, nejspíš do Německa a tam se usadit. Mě to tady nevyhovuje nejenom kvůli těm nízkým mzdám. Asi jsem narazil na špatný lidi, co mám okolo sebe. Úplně to neřeším, ale když se podívám okolo sebe, třeba v Trnovanech, ale i jinde, nic moc. Několikrát jsem byl v Německu, ale lidi, co potkávám tady, tam nepotkám.

S přítelkyní bydlíme někdy u ní a někdy u mě. V Německu, kam chceme odejít, je elektrikář žádaný a za slušný peníze. Přítelkyně dodělá školu a jedeme.

Když mám volno, tak mě baví sport, hlavně brusle, kolo a squash. Tady v parku bych si roztáhnul deku, koupil si víno a s přítelkyní odpočíval. Taky si rád něco přečtu. Zrovna mám u sebe Ginsberga a čtu si ho tu.“

27.7.2017


Zdeňka, zítra jí bude 40 let

„Bydlím v Duchcově a sem do Teplic jsem přijela zacvičit si Vacushape. Je to takový speciální cvičení, který ubírá nějkaký ty centimetry a dekagramy.

Pracuju ve sklárně v Chudeřicích jako operátorka ve výrobě. Je to tam docela dobrý. Dělám na směny dlouhej, krátkej týden a mám pět týdnů dovolený.

Jsem čtyři roky rozvedená. Mám dvě děti, kluka a holku a společně žijeme s přítelem. Někdy mě rozhodí, když děti zlobí, ale jinak se nám v Duchcově žije dobře. Zanedlouho poletíme s dětma, přítelem a jeho mamkou na dovolenou do Tuniska na Djerbu, tak se těšíme, jak si to užijeme.“

17.7.2018


Milan, 33 let

„Tady v Děčíně bydlím u kamarádky, s kterou chodím. Rodiče mám v Teplicích, ale můj byt už jsem tam prodal. Nevidím moc rozdíl mezi Teplicema a Děčínem.

Mám vystudovaný gymnázium a dodělal jsem si kurz na administrativního pracovníka. Přijali mě na soudě, ale ne na dlouho. Pak jsem si udělal řidičák céčko, éčko a profesní průkaz. Řídit kamion bylo psychicky i fyzicky hodně náročný. Proto teď řídím dodávku a rozvážím léky. Časem bych chtěl dělat jinou práci, líp placenou. Vyhovovala by mi nějaká práce v kanceláři, nejlíp zase na soudě. Tam nemusíte řešit starosti s autem a zodpovědnost za zboží. V podstatě si sednete za počítač, pracujete se spisem a odešlete ho. Taky na vás neprší.

Když nemusím do práce a mám volno, tak rád jezdím na kole a vůbec mě baví turistika a cestování. I okolo Děčína je to pro turistiku docela zajímavý.“

13.7.2018


Zuzana, 19 let

„Já myslím, že Děčín je opravdu moc krásný město. Sice tu není tolik možností jako ve větších městech, ale i tak je tady docela vysoká životní úroveň.

Narodila jsem se v České Lípě a část dětství prožila v Novém Boru. Od mojí základní školy bydlíme v Děčíně. Studuju tady stavební průmyslovku. Teď jsem dodělala třetí ročník a příští jdu k maturitě.

Prázdniny trávím tak, že dojíždím na druhou stranu Děčína na stáž. Chtěla bych jít na vysokou školu, ale mám smíšený pocity. Ráda bych dělala ještě něco jinýho než studium. Přemýšlím, co se životem, kde pracovat a co dál do budoucna. Moc mě baví jezdit na kole. Jezdím do školy, do práce a všude, kde se dá. Často vyjíždím na výlety.“

13.7.2018


Venca, 66 let

Už asi dva měsíce bydlím tady v Teplicích. Před tím jsem byl v Litoměřicích. V rámci možností je to dobrý. Měl jsem mozkovou mrtvici a od tý doby mám invalidní důchod.  

Víc než dvacet let jsem dělal v zemědělství na Litoměřicku v Lovečkovicích. Pak jsem třináct let u soukromý firmy bouchal europalety. Pořád to utahovali. Když jsme tloukli ručně, tak nám dali 10 Kč za jednu paletu. Pak měl majitel vyděláno, tak koupil hydraulický pistole a už nám dal za paletu jenom 6 Kč. Přitom to bylo ještě horší. V tý pistoli bylo 7 atmosfér a nárazy na ruku byly velký. Nic se nedalo dělat, on byl pánem. Do dneška cejtím rameno na pravý ruce.

Jsem svobodnej. Nikdy jsem neměl manželku ani děti. Dvacet let byla mým koníčkem myslivost, ale musel jsem pušku a všechno prodat. Ochrnula mi po mrtvici ruka a žádnej doktor už mi povolení nenapíše.“

11.7.2017


Pavel, 48 let

„Od narození bydlím tady na sídlišti Šanov II v Teplicích. Je to tady zatím v pohodě. Hodně moc mě ale vadí, že kousek dál, v Trnovanech, vidíte něco jinýho. Úplně jiný lidi a všechno kolem nich. Je to tam absolutně zaplevelený drogama. Všichni dělají jakoby nic, nikdo nic nevidí. Všichni vědí, kde se to prodává. Policajti chodí okolo a v žádným případě nezasahujou. Večer v Trnovanech nemůže normální člověk chodit. V lepším případě ho okradou.

Dříve, za komunistů, museli všichni makat a policajti měli respekt. Tyhle lidi se jich báli. Dneska si na ně ještě dovolej vyskakovat. Ty lidi tam nechtějí makat a taky nikdy makat nebudou. Podpory mají štědrý. Ze Slovenska se za nima stěhujou další a bude jich tady čím dál víc. Když jim něco nevoní, tak je to diskriminace. Politikům se do toho nechce, ale už je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Já se už hodně let živím jako malíř, natěrač a lakýrník. Ve dvou máme firmu. Zakázek máme mraky, ani nestíháme, ale makáme fest. Zaměstnance bych nechtěl, protože chci stoprocentně ručit za kvalitu odvedený práce. Svoji práci dělám kvalitně a věnuju tomu hodně času. Na jiný zájmy nemám ani čas. Podle mě to tak má být, pokud si chce člověk vydělat nějaký peníze.“

6.7.2018


Petr, 53 let

„Jsem z Teplic a v teplických lázních jsem teď na léčení. Po operaci ramene a bolestech páteře mám už invalidní důchod. Bolest páteře přišla sama od sebe a to rameno byl úraz. V teplických lázních je to perfektní. Po čtrnácti dnech mi to opravdu pomáhá a cítím se líp.

Jsem rozvedenej a děti už jsou velký. Dcera bydlí v Dubí. Mám starou maminku a často za ní jezdím do Duchcova, kde bydlí. Musím se o ní starat.“

3.7.2018


Lucka 16 let (vpravo), Bětka 16 let (vlevo)

Lucka: V Teplicích to docela jde, ale mohlo by to být ještě lepší. S některýma lidma je to těžký. Chodím na hotelovku a je to tam v pohodě, až na ty kodexy. Dneska bylo vysvědčení a prošla jsem, takže dobrý. Až dochodím školu, tak bych chtěla být tatérkou asi spíš v jiným městě, možná v Praze.

Z muziky mě zajímá punk a metal. Nejoblíbenější mám Rammsteiny. Jezdíme na punkový koncerty. Scházejí se tam podobný týpci a poguje se tam."

Bětka: Já jsem z Bíliny. O Bílině radši ani nemluvím, ale i tady v Teplicích je to dost malý a žádný pořádný akce. Občas je tu něco dobrýho. Teď jsme byly v Knaku na punkrockový skupině Chelsea. Táta je pankáč, tak byl s náma. Mám ráda taky punk a metal, hlavně Sex Pistols, Exploited a tak.

Chodím do školy na Alejní. Dneska na vysvědčení jsem měla samý jedničky. Jednou se chci odstěhovat do Prahy. Tam je to větší, víc muziky a koncertů. Když nebude dost peněz, tak můžeme squatovat, né?"

29.6.2018


Věra, 52 let

Žiju v Dubí a pracuju v bývalém areálu Sometu pro firmu Schiedel. Děláme tam komínové systémy. Je to docela dobrá práce a jsem tam spokojená.

Děti už jsou velký, takže už s nima nemáme celkem žádný starosti. Manžela mám pořád stejnýho. Když mám čas, tak si ráda něco dobrýho přečtu.”

26.6.2018


Standa, 33 let

Tady v Teplicích je pro mě taková přiměřená kombinace přírody a civilizace. Do Teplic jsem přijel z Libštátu v Podkrkonoší studovat konzervatoř a po studiích už jsem tady zůstal.

Učím na Základní umělecké škole v Dubí klasickou kytaru. Zájem dětí o kytaru je čím dál větší. Nedávno mě oslovili z teplické ZUŠ, že mají hodně nových žáků a mohl bych tam učit. V Teplicích je větší škola a je i známější.

Teď se blíží prázdniny, tak se těším, že budu mít volno. Rád čtu knížky nebo se podívám na nějaké filmy. Začal jsem studovat Rubikovu kostku. Zatím jsem ve fázi, že ji dokážu složit, ale nevím přesně, jak jsem to dokázal. Našel jsem si o tom knihu a teď se snažím ne jenom opakovat návod, ale pochopit, proč to tak funguje.

V Teplicích mám zatím jenom pronajatý pokoj. Mám v plánu vydělat si nějaké peníze a koupit si vlastní byt. Prostě se osamostatnit.“

19.6.2018


Pavlína, 26 let

„Jsem z Mikulášovic a teď tam zrovna jedu za rodičema. Tady v Ústí nad Labem bydlím na podnájmu a pracuju v Masarykově nemocnici jako zdravotní sestra. Je to dobrý zaměstnání, i když mám málo volnýho času, protože jsem pořád v práci. Je to práce na směny a nejsou na ní lidi.

Když mám náhodou volno, tak si ráda zasportuju, třeba si jdu zaběhat. Taky se musím věnovat svému pejskovi. Je to čivava a jmenuje se Charlie.“

15.6.2018


Jiří, 27 let

"Sem do Ústí nad Labem jsem přijel proto, že tady mám děvče. Za chvilku přijde. Jinak jsem z Litvínova. Tam je to přímo tragický. Jde to tam čím dál víc dolů. Ústí mi nevadí, je to přeci jenom větší město.

Živím se jako montér potrubí. Přemejšlím, jak s tím vyběhnout, abych nemusel chodit do práce a měl se dobře. Zatím jsem ještě nic nevymyslel.

Zajímám se o hudební nástroje, hlavně kytrary. Sbírám je a hraju na kytaru a na basu. Z muziky mám rád žánrový rock a takový ty tvrdší věci."

15.6.2018


Martina, 21 let

"Teplice jsou hezký místo. Mně se líbí, že je tady příjemný prostředí, takový historický a jsou tady lázně. Nevýhoda jsou Arabové, kteří chodí do těch lázní.

Já studuju pátý ročník konzervatoře obor zobcová flétna. Taky učím zobcovou flétnu na základní umělecké škole. Bydlíme s manželem na podnájmu. Až dokončím studium, tak bych ráda učila na ZUŠ. V Teplicích jsme proto, abych dostudovala a pak půjdeme pryč. Manžel se chce přestěhovat někam na Vysočinu.

Musím hlavně cvičit na nástroj a udělat nějaký referáty, abych to všechno stihla do konce školního roku. Na nic jiného mi teď vůbec nezbývá čas."

14.6.2018


Karel, 22 let

„U nás v Mostě je to docela dobrý. Bydlím tady s přítelkyní. Pracuju jako operátor ve výrobě společnosti RAI Most. Na práci si v žádným případě nestěžuju.

Do budoucna si plánuju, že se přestěhuju do jinýho města, možná do Prahy. Je tam víc peněz a víc lidí. Tady v Mostě je docela nuda. Já chodím do posilovny a rád jezdím na kole.“

11.6.2018


Jaroslava, 73 let

„V Chomutově jsou problémy s některýma lidma. Večer vůbec nechodím ven z baráku. To prostě nejde. Člověk, aby se bál dokonce i ve dne. Jinak centrum Chomutova není špatný. Je tu dost obchodů a všeho, ale co je to platný, když člověk nemá peníze. Já mám důchod šest tisíc a to už kolikrát přidávali. Dělala jsem všechno možný, rukama. Byla jsem v Manesmance, Setuze a jinde. Makala jsem 35 roků a takovej mi dali důchod. To je co? Je to síla, ale s tím už nic neudělám. Musím tak nějak vyjít.

Jsem třikrát rozvedená. No tak to holt nevyšlo. Mám nejmladší dceru tady v Chomutově. Nejstarší dcera bydlí na vesnici u Poděbrad a prostřední syn mi vloni zemřel v 52 letech.

Dneska to mají mladý těžký. My jsme za mlada měli drogu nanejvýš alkohol a tabák, ale dneska jsou ty opravdový drogy všude. To je příšerný. To za komunistů nebylo. Mně za komunistů nic nescházelo. Bydlení bylo a práce byla. Když člověk do ničeho nekecal, tak se vás nikdo nevšímal. Já jsem neměla žádný problém. Že nebylo nějaký zboží? Teď je všechno, ale nemáte na to. Hrozná doba. Dneska zrovna mluvili v televizi o Bakalovi. On je miliardář. V dnešní době člověk poctivou prací nezbohatne.

Pořád mám ještě nějaký kamarádky a sem tam někam zajdeme a všechno probereme. Není to moc veselé, ale my se i zasmějeme.“

6.6.2018


Víťa, 20 let

„Chodím na hotelovku do Trnovan, obor podnikání. Učitelé jsou tam fajn a všechno je skvělý. Po maturitě chci jít ještě dál na vejšku, asi na filozofii v Praze. Je mi dvacet let a strašně mě zajímá smysl života. Vůbec se zajímám o takový psychologicko filozofický otázky. Rád si o tom něco přečtu nebo se podívám na nějaký dokument.

V Teplicích je to dobrý. Když se chci odreagovat, tak si jdu zajezdit na prkně. Zajdu na nějakou dlouhou cestu nebo silnici, která je z kopečka a sjedu ji na skatu.“

5.6.2018


Josef, 70 let

„Bydlím tady v Duchcově tímhle směrem. Celej život jsem dělal popeláře. Za ty roky mi dali deset tisíc důchod. Teď už bydlím sám. Utekl jsem od jedný ženský a teď je to lepší. Můžu si jít kam chci: na pivo, za kamarádama.

Baví mě jezdit na kole. Jedu klidně z Duchcova do Dubí a do Teplic. Vstávám každej den ve 4 hodiny bez budíku, protože jsem tak vstával celej život do práce. Ráno chodím venku nebo někam jedu na kole nebo jdu na houby. Zrovna teď nerostou. Byl jsem včera a je to úplně suchý.

Narodil jsem se v Chomutově a pak jsme se odstěhovali do Duchcova. Do první třídy jsem chodil už v Duchcově. Jsem zatím zdravej. Prášky nemám rád. Doktor mi už nějaký napsal, ale já je neberu.

V Duchově mám hodně kamarádů a kamarádek. Chodím do hospody Haaro nebo do Tipáče, tam mají i terasu. Večer si zajdu na pivko, pokecám s holkama a je mi dobře.“

29.5.2018.


Lukáš 28 let, Honza 30 let

hovoří Lukáš (vyšší)

„Jsme z Litvínova a sem do Teplic jsme přijeli na fotbal se Slávií. Zároveň jsme to spojili se zahájením lázeňský sezóny. Teplice jsou krásný město, každej si tady najde to svoje. Člověk, když sem přijede, tak všude je vidět, že je to pěkný lázeňský město. Před fotbalem si tady užíváme zahájení lázeňský sezóny a ještě po fotbale se zastavíme. Je to úplně super!

Pracuju v takovým tom distribučním centru Amazonu v Praze a dojíždím tam z Litvínova. Některý lidi na to nadávají, ale já jsem tam momentálně spokojený a nestěžuju si.

Od malička se věnuju sportu. Můj táta byl fotbalista, takže můj život se odvíjí od sportu. Sleduju hokej, samozřejmě hlavně Litvínov a jezdím s nima i na výjezdy. Ve fotbale mě přitíhla k srdci Slávie a kam můžu, tam jedu na zápas.

Strašně mě štve, kam se ubírá tady ta země. Lidi by se tady mohli mít mnohem líp. Ty co pracujou, tak furt moc živí někoho jinýho. Podle mě je to špatný. Neházím všechny do jednoho pytle. Třeba důchodci už si svoje odpracovali a taky by se mohli mít líp. Straší lidi by měli předávat svoje zkušenosti a kašle se na ně. Vláda na ně kašle a ve finále, s prominutím, si zvolíme člověka, kterej je trestně stíhanej. Dál, Evropa si sem pustí lidi, který tady nemají co dělat. Každej má svůj názor, nikomu ho neberu, ale podle mě je tady něco špatně. Nejsem politik, neumím to vysvětlit, ale celá Evropa je teď špatná. Třeba bude zase líp.“

26.5.2018

Mé vybrané fotografie ze zahájení letošní lázeňské sezóny jsou zde.


Tibor, 31 let

„V modrý ubytovně na Střekově se bydlí docela dobře, až na nějaký detaily. Třeba když potřebuju opravit elektriku, tak to nikdo nechce řešit a kašlou na to. Musíte natáhnout kabel od nějakýho souseda. Výtah nejezdí, i když si ho platíme. Rozbitý balkonový sklo zadělají kusem dřeva. Platím 6000 korun za jednu místnost s postelí, skříní a stolkem. Sprcha a záchody jsou společný na chodbě. Taky je tam kuchyňka. Já si chodím nakupovat jídlo do krámu a občas si něco uvařím.

Teď už si lidi zvykli, že má být večer klid, tak to celkem jde. Akorát některý jsou těžký prasata. To jdete na záchod a je vám na blití. Radši se chodím vyčůrat ven. Dřív tady bylo čistěji, ale poslední dva roky je to hrozný.

Když chcete jít bydlet někam jinam a dozvěděj se, že jste z modrý ubytovny, tak máte smůlu. Nevím, jak je to jinde. Nedaleko je ještě oranžová a truhlářova ubytovna. Tak 5% lidí z naší ubytovny má práci. Ono tedy, když chcete práci, podívají se na vás a ještě zjistí, že bydlíte v modrý ubytovně, tak mají najednou plno. Třeba u ochranky, kde potřebujou lidi, tak řeknou, až vám bude víc let nebo že jste moc hubenej a další blbosti. Tady v Ústí nad Labem je to pro nás těžký. Asi člověk udělá nejlíp, když odsud vypadne. Chtěl bych jít do jinýho města nebo do ciziny. Ještě jsem mladej, tak se to dá. V Anglii už je to zkažený, tam řeknou Czech not good, protože tam jezdili od nás, né a dělali tam průsery. Třeba falšovali rodný listy na děti a tak.

Chtěl bych na loď do Itálie. Můj kamarád říkal, že tam jsou dobrý peníze. Za dva roky si vydělal 2 miliony korun. Tam není takovej rasizmus jako tady v Ústí. Tady na ubytovně jsem pět let a už toho mám dost. Původně jsem z děcáku na Severní Terase. Dělal jsem v Kauflandu. Přišla šéfová a vyhodila mě proto, že mám podezřelý příjmení. Pak jsem dělal v kolínský automobilce a tam místo nás dali roboty. Když jsem pak přišel o práci, tak jsem musel do ubytovny. Na život mně teď zbyde okolo 2000. Sem tam někomu něco pomůžu a něco dostanu.

Většina lidí tady chlastá a ještě něco horšího, ani nebudu říkat, co. To už pak je konečná. Ty jsou ale hodný a držej se v klidu doma. Abych řek pravdu, je jich tu mezi mladýma tak ¾ ubytovny. Horší jsou ty alkoholici. Dělaj bordel a jsou hlučný.

Už se těším do tý Itálie. Já když přijedu do ciziny, tak najednou mám i holky, ale tady se nechytám.“

21.5.2018


Vojta, 82 let

„Tady v ubytovně na Střekově jsem dva měsíce. Je to tu nanic. Nechám si vozit obědy ze Setuzy za 85 korun. V tom je jídlo za 60 a doprava za 25. Ani pes by to nežral. Radši občas jezdím do města do nějakýho bufetu.

Já platím za bydlení v jednolůžkovým pokoji 5200 a je tam i televizor. Záchody a sprcha jsou společný v každým poschodí. Večer nám pouštějí teplou vodu.

Patnáct roků jsem bydlel v Krásným Březně a tam to bylo lepší. Vrátná říkala, že mě asi šoupnou do starobince v Krásném Březně. Tady bydlí převážně pakáž a řvou tady haranti. Budu rád, až se uvolní ten starobinec. Snad mě tam vezmou. Teď tady čekám na listonošku, která mně přinese důchod.“

21.5.2018


Martina, 26 let

„V Ústí nad Labem je hodně vodních ploch a parků. Nevypadá to tu jako takový šedý město, jak to vnímají lidi z okolí. Mně se tady žije docela dobře. Je důležitý, kam člověk chodí a jaký místa vyhledává.

Jsem designérka textilu. Chodím na Fakultu umění a designu na UJEPu. V Ústí nad Labem bydlím 6 let v podnájmu. Až ukončím studium, tak bych si chtěla založit vlastní firmičku a dělat svoje textilní produkty. Je těžký se v tom prosadit, ale když se člověk nepokusí postavit na vlastní nohy na začátku kariéry, tak už to neudělá nikdy. Dám tomu všechno.

Hodně mě zajímají témata o svobodě a čistotě prostředí. Jsem dost zaměřená na přírodní a lokální zdroje. V poslední době se objevuje hodně věcí, který mě docela rmoutí. Na jedný straně se pořád zvyšuje konzum a na druhý straně mizí v přírodě hmyz, ubývají korálové útesy a objevují se další znepokojivé aspekty.

Jinak žiju v České Lípě. Tam mám rodinu a svého přítele. Teď, když mám už poslední rok studia, tak můžu pendlovat mezi Ústím a Lípou a trávit víc času doma v České Lípě.“

21.5.2018


Natálie, 16 let

„Tady v Trnovanech, kde bydlím, je to celkem hezký. Pracuju v McDonaldu a líbí se mi tam. Až mě bude 18 let, tak se chci odstěhovat do zahraničí, nejspíš do Polska. Mají tam zajímavou kulturu. Jsou tam dobrý kapely a taky pěkný památky. Umím dobře anglicky, tak se s mladýma lidma asi domluvím. Ráda si zahraju na kytaru nebo chodím ven. Taky mě baví kreslení.“

15.5.2018


Lucie a Eliška

„Žiju s dcerou a přítelem v Teplicích. Elišce je 3,5 roku a chodí do školky. Ráda jezdí na kole a já na in-line bruslích, tak si to tady v Zámecký zahradě spolu užíváme.

Jsem zdravotní sestra v teplické nemocnici. Je to dobrá a zajímavá práce. Snažím se o to, aby doma i v práci bylo všechno tak jak má být, aby nebyly žádný problémy.“

15.5.2018  


Jan, 78 let

„Sem do Suché u Teplic jezdím pravielně minimálně 2x do roka. Je tady krásný prostředí, krásný letiště a vlídní lidé. Dneska tady mám pilota kamikaze se svým strojem. Je to sebevražedný japonský letoun, v podstatě okřídlená bomba. Jmenuje se Jokosuka Óka, což znamená třešňový květ. Tenhle aeroplán byl určený k tomu, aby likvidoval za druhé světové války americké lodě. Tyto letouny nesly ve špičce až 1,6 tuny nálože. Do vzduchu je vynášel japonský bombardér Betty. Aby se piloti naučili ty letadla ovládat, tak byla vytvořena cvičná verze, kterou jsem zvolil pro svůj model. Ten cvičný letoun byl vynesen bombardérem, pak byl odpoután. Pilot se učil lítat a pak přistál na lyži. Teprve potom šel pilot, budoucí oběť, do ostrého boje.

Můj model je v měřítku 1 : 2. Skutečný letoun je dlouhý 6 m tento model něco přes 3 m. Váží 23 kg a je poháněný turbínou, která ke svému pohonu potřebuje kerosin tak, jako každé tryskové letadlo. Trup je laminátový a křídla polystyren, dýha. Samozřejmě je na tom spousta a spousta práce, ani se to nedá spočítat. To už je úděl nás modelářů a děláme to rádi. Je to taky docela drahý. Třeba cena tý turbíny se pohybuje od 2000 € do 5000 €.

Obvykle existuje nějakej plánek a při mým věku a bohatejch zkušenostech mně stačí jenom nějakej výkresek toho tvaru. Jaký to má mít úhly náběhu, geometrii letounu, kde má být těžiště a ostatní, to už si poradím.

Jsem 18 let v důchodu a při tom ještě pracuju. Původním povoláním jsem stavař. Samozřejmě spoustu času věnuju těm letadlům a baví mě to.“

12.5.2018


Miloslav, 70 let

„Moje rodina je původem z Moravy. Táta sem přijel v roce 1946, když se osídlovalo pohraničí. Jel do Aše, ale omylem vystoupil v Teplicích a už tady zůstal. Od roku 1948 bydlím v Trnovanech. Do první třídy jsem chodil na Imperátor, který nedávno zbourali. Pamatuju, když se ještě v Městských sálech plivalo na podlahu.

Živil jsem se jako údržbář. Vždycky mě zajímala numismatika a taky mě bavilo renovovat starý kačeny (trezory). Ty rakousko-uherský jsou nádherný. Mám pořád jednu manželku, dva kluky, dvě holky a tři vnoučata. Teď si užívám důchodu a můžu se jim věnovat.“

10.5.2018


Hanka, 19 let

„Byla jsem koupit pro dědu k narozeninám rybičku. Je to Betta a je to jediná rybička, která může být v akváriu sama. Akvárko jsem taky koupila a mám ho už v autě.

Bydlím v Duchcově a tam se mi to líbí víc, než tady v Teplicích. Ještě ošklivější je to v Ústí, kde studuju. Náš Duchcov je takovej menší, nemám ráda tolik lidí pohromadě. Taky tam máme ten zámek s parkem

Studuju učitelství pro první stupeň na UJEPu. Teď se blíží zkouškový období, tak mám plnou hlavu školy. Když se na to člověk nevykašle, tak se to dá udělat.

Baví mě práce s dětma. Učím výtvarku v Domě dětí a mládeže v Oseku. Taky mě zajímá tanec, sama tancuju už 13 let. Potřebuju hlavně vystudovat, pak si najít práci a pak asi přijde na řadu rodina.“

4.5.2018


Petr, 40 let

„Sem do Ústí nad Labem jsem přivezl přítelkyni se synem k doktorce. Bydlíme v Úštěku. Tady v Ústí se mi to moc nelíbí. Skoro v centru města jsou dvě velký fabriky, chemička a Setuza. Proto vzduch tady nic moc. To u nás v Úštěku je to paráda. Příroda, rybník a čistej vzduch. Jezdíme tam na kole, na inline bruslích a chodíme si zaplavat.

Čekáme s přítelkyní narození dítěte. Moje to bude první a přítelkyně třetí, ale vlastně všechny jsou moje, protože jsme rodina. Pracuju v Amazonu. Je to dobrá práce, ale není pro každýho. Tam se buď chodí nebo stojí. Dělám od středy do soboty. Je to perfektní i s dobrým finančním ohodnocením.“

4.5.2018


Barbora, 24 let

„Tady v centru Teplic by měl někdo dělat něco s těma dlouhodobě nezaměstnanýma lidma. Jinak je to poslední dobou v Teplicích docela hezký.

Pracovala jsem jako prodavačka v Galerii. Je to dobrá práce a zase se k ní vrátím. Teď jsem na mateřský. Mám tříletou Elizabetku. Dělá mi radost, že je zdravá, šikovná a chytrá. Když mám někdy čas, baví mě fotografování, výlety a plavání.“

2.5.2018


Václav, 80 let

„Odpouštím tady v teplický Zámecký zahradě rybník. Mám ty rybníky na starost a musím hlídat, aby nešla voda moc nahoru. Támhle máme ostrůvek, kde hnízdí labutě. Poslední tři roky nám ostrůvek klesá a ztrácí se nám. Tenhle spodní zámeckej rybník je ve špatným stavu. Letos ho budeme vypouštět, počítám tak v říjnu, ještě to není oficiální. Zůstane prázdný, aby si to bahno sedlo a příští rok se bude čistit. Je to tam tak zabahněný, že se nedá ani lovit. Tady, když vyjedeme loďkou, tak loďka klouže po bahně a chlapi choděj v bahně a ty ryby házej do loďky. Hořejší rybník je ještě docela dobrej. Kdysi se čistil. Udělali tam bagrem takový dvě díry a došly peníze. Nechali to tak a odjeli. Není tedy dočistěnej. Jsou tam pěkný amuři a velký štiky.

Bydlím tady v Teplicích na Letný, tak to mám k těm rybníkům kousek. Vůbec v Teplicích se mi žije dobře. Je tady kam jít, kde lyžovat, jsou tady velký rybníky: Kateřina, Modlany, pak směrem na Osek Dukla a další. Nás rybářů je tady přes 2000. Jsem v rybářským výboru a ještě dělám porybnýho. Jinak jsem ještě členem dělostřelecký jednotky Teplice Colloredo Mannsfelda. Pozvali nás do Itálie, Francie a jinam. Máme kanóny a rakouskouherský a napoleonský uniformy. Taky jsem ve střeleckým klubu, takže mám zbrojní průkaz. Střílíme brokovnicí na asfaltový holuby a malorážkama na terče. Ještě jsem v mysliveckým klubu. Oficiálně jsem v důchodu, ale jako bych vůbec nebyl v důchodu, protože toho mám tolik, že nestíhám

Když jsem nebyl v důchodu, dělal jsem ve výzkumném ústavu jemné mechaniky tady v Šanově. Jednalo se o geofyziku. Pak jsme přešli delimitací do Mostu jako výzkumný ústav pro hnědé uhlí.

Jsem sám, manželka mi zemřela před jedenadvaceti lety. Mám dceru a ona bydlí na kopečkách za Komáří Vížkou. Těší mě, že občas za mnou přijedou. Jsem ročník 1937 a zdraví zatím dobrý. Teda sem tam něco blbne, ale když mám tolik akcí a koníčků, tak nemám čas na to myslet. Proto skoro nekoukám na televizi. To je zabiják, jak se říká. Kdo jde do důchodu a bude sedět jenom u nějaký televize, ten dlouho nevydrží.

Za pár dní jedu do Norska na ryby. Ty ryby se stahujou z volnýho moře do fjordů. Jedeme lodí, vpravo, vlevo pevnina, až za hodinu vidíme volný moře. Je to nádhera.“

27.4.2018  


René, 20 let

„Druhým rokem pracuju jako lodník. Nejčastěji jezdím v zahraničí, převážně Rýn a kanály. Mojí prací je nakládka, vykládka a údržba lodě, což je hlavně škrábání a natírání barvou. Někdy mám v přístavu čas, tak si prohlídnu město. Nejvíc se mi líbí Hamburk.

Pro mě je Děčín rodný město. Je to tu celkem normální, až na ty rasový spory, který naštěstí nejsou zase tak častý. Jsem v Děčíně vcelku spokojenej a líbí se mi tu.

Vychovával mě strejda a ten byl voják, takže se zajímám o střelbu, bojový sport, sebeobranu, letectvo a takový ty armádní záležitosti. S mojí přítelkyní bydlíme rok a půl tady v Děčíně. O rodině zatím nepřemýšlíme, ale už jsme to probírali. Necháme to času. Co přijde, to přijde. Zatím hledám, co zlepšit, co nechat a vůbec co dál.“

26.4.2018  


Čestmír, 67 let

„Viděl jsem hodně měst u nás i v zahraničí a žádný se mi nelíbilo jako Teplice. Proto tady žiju a vždycky se sem rád vracím. Skoro celej život jsem byl fotograf nebo jsem dělal něco kolem fotografování, dřív v Okresním podniku služeb. Poslední foťák mi ukradli na nádraží. Šel jsem si jenom pár kroků pro kafe z automatu a byl pryč.

Dneska už jsem v důchodu, ale pořád musím něco dělat. Nemůžu sedět na lavičce a krmit holuby. Dělal jsem v kovovýrobě dost těžkou práci. Teď taky pracuju, ale moc mě to nebaví, radši dělám opravdu fyzicky. Mám na starosti barák. Dělám domovníka a zároveň tam bydlím.

Rád bych se seznámil s nějakou ženskou. Měl jsem celkem pět dětí. Pořád mě drží to fotografování. Ráno vstanu a jdu ven. Vidím spoustu věcí, který bych chtěl vyfotografovat, ale nemám teď ten foťák. To mě moc chybí. Musím si koupit nový a bude to dobrý.“

24.4.2018


 Kateřina, 25 let

„V Teplicích bydlím odmalička. Žije se mi tady dobře, jsem spokojená a líbí se mi tady vesměs všechno. Jinde bych žít nechtěla. Dělám asistentku sociálně terapeutické dílny v Arkadii. Jsou tam zaměstnaný lidi s nějakým hendikepem. Je s nima hezká práce. Vyrábějí třeba keramiky nebo pletou košíky. Když máme zakázku od nějaké firmy, tak na ní dělají. Dneska je takový volnější den a právě na ně čekám. Jdeme se projít.


Přemýšlím v poslední době o blízké budoucnosti. Plánujeme s partnerem nějakou dovolenou. Moře úplně nepotřebuju. Vyhovovalo by mi procházet se po Tatrách s batohem.“

18.4.2018  


Petr, 52 let

„V Teplicích se nežije špatně, ale záleží na tom, kde člověk bydlí. Určitě Trnovany je čtvrť, kam se lidi moc nehrnou a už vůbec ne do ulic od Červenýho kostela ke kruháku na Ústí. Jinak Teplice nejsou špatný a pan Kubera tady udělal dost práce, že to zvelebil. Centrum Teplic je pro lidi dobrý. Parkování a všechno ostatní tady je. Teď nám dělají novej zimák a nějaký sportoviště. Vyžití pro lidi tady určitě je.

Máme tu slavnou demokracii. Všichni můžou všechno, ale je to o penězích. Když nejsou peníze, tak může bejt demokracie jaká chce a máte se špatně. Důležitý je, že pro lidi, který chtějí dělat, práce je. Já si na práci nestěžuju. Jezdím kamionem. Peníze slušný, akorát jsem často mimo rodinu. Vždycky je to něco za něco. Je to o nějakým kompromisu.

Dneska stojí řidičák na kamion včetně profesního 45 000 Kč. Mladý si ho nedělají, protože pochopitelně nemají peníze. Firmy řidiče nemají a přetahujou si je. Nabízí slušný peníze, ale základ je minimální. Když pak jdete do důchodu, tak se to ukáže. Sice máte diety, takže si vyděláte třeba padesát tisíc, ale když marodíte, tak dostanete osm tisíc, protože máte základ třináct. To nikoho nezajímá a všichni říkají, že kamioňáci se maji dobře. Ty kluci utíkají do Německa, aby jezdili pod německou smlouvou a měli pak důchod. U nás má uklizečka větší základní plat než já. Pokud jezdíme v unii, tak máme diety 45 Euro na den. Samozřejmě, když jedete na turnus, tak si jídlo vezete s sebou, ale spotřebujete i část diet. Tak to je. Já jezdím turnusy. To znamená dvacet dní v práci a deset dní volna. Preferuju to volno. Můžu někam vycestovat. Můžu si v týdnu zařídit spoustu věcí.

Děti už máme dospělý. Jednomu synovi je 28 a jednomu 32 let. Když nejsem v práci, tak rád cestuju. Po celý Evropě jezdíme autem a užíváme si to. V práci taky jezdím po celý Evropě, ale znám jenom parkoviště. Žiju po parkovištích. Když jedu třeba nakládat do centra Paříže, tak jsem vystresovanej a jsem rád, že nikoho netrefím. Pro mě je dobrý, že když někam jedeme osobákem, tak nás nic nepřekvapí. Tu Evropu znám.“

18.4.2018  


Vlasta, 45 let

„Máme s manželem baráček v Lomu u Mostu. Ráda si tam zušlechťuju zahrádku. Když není zahrádka, třeba v zimě, tak mám ráda sport. Vždycky mě naštve, když třeba někde vidím poražený strom, který rostl několik set let a podle kmenu je jasný, že mu nic nebylo. To málo přírody okolo nás je moc důležitý.

Pracuju tady v Mostě v regionálních novinách jako redaktorka. Až na ty problémový zóny se mi v Mostě líbí, je to tu poslední dobou hezký.“

17.4.2018


 Václav, 38 let

„Pět let jsem byl ve výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost. Venku jsem osm měsíců. Už jsem z toho vyrost. Dneska jdu a říkám si, nekoukej tam. Už bych to nedělal. Šel bych okamžitě zpátky a to je ztracenej čas.

Momentálně hledám práci. Jsem vyučenej zámečník a ve výkonu jsem si udělal výuční list na kuchaře. Když na to přijde, zvládnu cokoliv. Zednický práce, sázení stromů a další. Práce se mi shání špatně. Firmy chtějí výpis z rejstříku trestů a pak řeknou ne. To člověka úplně přitiskne ke dnu. Na pracáku se snažej, tam je fakt vidět velká změna. Vůbec ty státní instituce prošly změnou. Jsou ale lidi, co dělat nikdy nebudou. Ve čtyřiceti to hrajou na důchod a tak. Pro mě je teď nejdůležitější sehnat práci.

Celej život jsem v Teplicích. Ve městě je to hezký, ale lidi se hodně změnili. Dřív k sobě měli nějak blíž a byli vstřícnější. Dneska vládne lidská závist. Mění se to k horšímu. Některý z mých kámošů se taky změnili, což mě mrzí, ale některý zůstali pořád stejný. Nikdo není dokonalý a každý má svoje chyby. Každý musí začít od sebe.“

12.4.2018


Sára, 14 let

„Přijela jsem do Teplic z Blažimi na casting Elite Model Look. Blažim je obec u Loun. Ze začátku castingu jsem byla trochu nervózní, ale později už jsem se cítila dobře.

Teď jsem na základce a plánuju studium na gymnáziu nebo pedagogickém lyceu, případě na konzervatoři. Uvidím, jak to dopadne tady na castingu. Mám z toho dobrý pocit.“

10.4.2018


Veronika, 19 let

„Bydlím v Dubí a chodila jsem na teplický gympl. V Teplicích trávím spoustu času a líbí se mi tu. Teď jsem tady na konzervatoři. Studuji klasický zpěv. Zároveň chodím na pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem na obor angličtina a hudební výchova. Jestli budu učit nebo zpívat, je zatím ve hvězdách.

Hodně se poslední dobou zamýšlím na tím studiem. Snažím se proniknout do problematik hudby a taky angličtiny. Začalo mě to bavit a ponořila jsem se do toho. Skoro veškerou energii směřuju ke studiu.

Teď jsem se šla projít ve volný hodině sem na Zámeckou zahradu. Obecně ráda chodím ven na procházky a taky ráda sportuju, třeba jezdím na kole. V osobním životě mám teď úspěch. Po dlouhý době mám přítele a jsem velmi šťastná.“

6.4.2018  


Jana 28 let, Péťa 33 let

J: „V Chomutově se mi líbí. Vyrůstala jsem na Zahradní. Přítel mě přivedl sem k centru a tady je to lepší než na sídlištích. S přítelem máme dvě děti. Jsem doma s dětma a momentálně mám brigádu v hračkárně. Ráda jezdím na kole, na bruslích a s přítelem na motorce. Do budoucna moc neplánujeme a žijeme tím, co zrovna je.“

P: „V Chomutově je klídek, proto tady žiju už 33 let. Jsem zedník. Nějaký šušně vydělám, na poplatky to stačí a ještě něco zbyde. Jsem rád, že jsem našel tady Janu a máme spolu děti. Zajímají mě motorky. Někdy dáme děti k babičkám, s Janou skočíme na mašinu a pryč. Je to dobrý k odreagování.“

3.4.2018


 Marián, 18 let

„Devět let jsem byl v děcáku a pět let v pasťáku v Děčíně-Boleticích. Dělal jsem blbosti, protože jsem byl týranej. Rodiče jsem poznal až moc. Oni na mě kašlou a já na ně taky. Tady v Chomutově jsem měsíc a bydlím u ségry.

Ve dne je to v Chomutově pěkný, ale večer a hlavně v noci - hnusný. Feťáci a tak. Jsem vyučenej zedník, kuchař-číšník a zahradník. Zatím pracuju v Amazonu. Už mám byt a vybavuju si ho. Mám práci, holku a byt, tak je to dobrý. Zajímá mě kanoistika a taky rád pomáhám zahrádkářům, když jsem ten zahradník. Většinou mi dají kilo.“

3.4.2018


Kateřina, 21 let

„Mně se žije naprosto krásně úplně všude. Jsem spokojená sama se sebou, takže dokážu být spokojená na jakémkoli místě, ale ráda se vždycky vracím sem do Teplic. Já si přetvářím město Teplice každý den jinak a cítím se tady dobře. Bydlím s mamkou a vyhovuje mi to tak.

 

Pracuju se zvířaty v prodejně Akvazoo. Je to neuvěřitelný, když můžete dělat něco, co vás baví a naplno s láskou. Když to pro vás není práce, ale koníček a věnujete tomu 90 % svýho času. Mám strašně moc plánů a nestíhám je realizovat. Chtěla bych mít nějaký úkol, aby lidi začali měnit sami sebe. Tím změní svoje okolí a tak se vlastně změní všechno okolo nás.

Když můžu, tak mě absolutně zajímá příroda, minerální kameny, kreativní tvorba a meditace. Samozřejmě si ráda někdy zachlastám s kamarádama. Baví mě být dítě.“

29.3.2018  


  Martin, 17 let

„Tady v Předlicích to dobrý není, protože se tady děje všechno. Pobouraný baráky, děti od 8 let kouří cíga. Rodiče na děti nedávají pozor. Uvidíte tu cokoliv, třeba šlapky feťačky, starý, mladý. Vařej se tu drogy. Dneska tady za náma hořel dům.

Bydlím tu s mámou, tátou, bráchama a ségrama. Chci si udělat svoje a jít odsud pryč. Učit se mi nechtělo a dělám zedničinu. Je to dobrá práce. Tak, jak oni se baví se mnou v práci, tak já s nima. Jsou slušný. Tady hodně kluci hrajou fotbal a holky tancujou v Mixéru, to je klub. Ale zase všude ty rozbitý domy. Okolo choděj děti, hrajou si tam, všude bordel, injekční stříkačky. Děti si berou příklad ze starších. Když nedělaj starý, tak nechtěji ani mladý.


Tady nám nikdo nepomůže. Nikdo nemá zájem, chápete to, cigáni né. Máme tu ale hezkou školu, u školy pěknej park a v létě otevřený hřiště, kam rádi chodíme.“

22.3.2018 


   Bohouš, 48 let

„Asi před dvaceti lety jsem se přestěhoval sem do Teplic a tenkrát to tady bylo nějak hezčí. Zdá se mi, že to ztrácí status lázní. To město je takový špinavý, už tady není zimní stadion ani koupaliště. Kdo tady žije, tak to ví, jak to je. Jinak se mi v Teplicích žije dobře. Jsem napůl tady a napůl na Šumavě. Řekl bych, že severní Čechy jsou takovej hard rock a jižní Čechy jsou blues.

Přes zimu dělám s partičkou sádrokartony a v sezoně stavíme kanadský sruby na Šumavě. Ženu nemám, protože jsem chytrej kluk. Děti taky nemám, rozhodně ne ofiko. Mám nový zuby a novýho psa, takže jsem vlastně šťastnej člověk. S kámošema zajdu do hospůdky. Přestal jsem hulit, teda myslím ganžo a takový, to už je let. Tak mě musí zbýt nějaká záplata, třeba tabáček a ta hospůdka. Rád cestuju a čundruju. Mám rád celej svět."

21.3.2018


Vladimír, 49 let

„V Mostě se žije dobře, ale večer je to horší. Ty problémový lidi tady máme. Když jdu někdy večer domů, tak si jich nevšímám. Život je tady levnější i proto, že nájmy tu nejsou vysoký. Já mám menší byt 1+kk a platím se vším 3400 Kč. To je super a z toho dostanu ještě něco zpátky za zálohy na energie a vodu.

Živím se rukama. Dělal jsem na stavbách a teď jsem změnil zaměstnání. Jdu dělat údržbáře do chemičky v Litvínově. Jsou tam lepší peníze i lepší zázemí a perspektiva. Doufám, že budu zdravej, ta práce mi zůstane a vydělám si nějaký peníze.

Závodně hraju šipky a to mě baví. Není to jenom o tý hospodě, kde se to hraje, i když je fakt, že někomu to hází líp po pár pivech nebo nějakým paňáčku. Hrajou to všechny věkový kategorie. Jednou mě porazila sedmdesátiletá babička.“

20.3.2018


Rosana, 42 let

„Poslední dobou se to v Duchcově trochu zlepšilo, ale je to tady pořád takový mrtvý. Nejsou tu žádný akce a člověk si nemá ani kam jít pořádně sednout. Bydlím tady skoro celý život. Nejvíc mě štve ta šachta na kraji města. Je to hrozný. Strašná prašnost. Jeden den umyju okna a druhý den jsou zase špinavý.

Lidi jsou na sebe dneska zlí. Dřív to tak nebylo. Tady ti starousedlíci si pomáhali a byli takový ohleduplnější. Společnost je divná. Každej jenom za sebe, všichni jsou naštvaný a znechucený. Já jsem žila i v Německu a vrátila jsem se zpátky. Tam je všechno úplně jiný.

Chtěla bych jít z města pryč, někam na vesnici. Tam si chovat nějaký zvířátka, mít zázemí a být taky trochu soběstačná. Lidi utíkají do měst kvůli práci, ale připadá mi, že města jsou moc hektický a neosobní. Těším se na tu vesnici.

Dříve jsem se zabývala rekonstrukcí a prodejem bytů a domů. Koupím, zrekonstruuju a prodám. Jsou s tím strašný nervy a je to hodně o lidech a taky o štěstí.

Baví mě kytičky a zahradničení. Ráda se starám o druhý lidi a pomáhám jim. Miluju lidi. Jsem vdova a řekla bych životem taková obouchaná. To nejhorší období jsem si už prošla. Teď se mi vede dobře. Mám patnáctiletýho syna, tak nejsem sama.“

15.3.2018


Lydie, 22 let

„Do Teplic jsem přijela na casting k soutěži Miss Czech Republic. Bydlím na Peruci. Plánuju, že budu pravděpodobně studovat pediatrii. Teď si dávám volno, abych si to ještě ujasnila. Na živnosťák zatím dělám fotomodelku a věnuju se hostessingu.

Když mám čas, tak si ráda zaběhám nebo čtu něco kolem psychologie a pediatrie. V minulosti jsem se taky věnovala herectví, recitaci a zkoušela jsem i psát poezii.“  

10.3.2018


Milan, 60 let

„Žiju napůl v Mostě a napůl v Teplicích. V Teplicích mám přítelkyni a zrovna tady na ni čekám. Teplice jsou o hodně hezčí město než Most. Můžu to docela dobře posoudit.

Jsem živnostník a živím se jako pokrývač. Když mám čas a náladu, tak si rád poslechnu muziku, hlavně starej underground, třeba Plastic People of the Universe.“

8.3.2018


Šárka, 40 let

„V Teplicích jsem měla dědečka, tak to tady znám. Teď jsem tu v lázních na týdenním relaxačním pobytu. Už jsem v teplických lázních poněkolikáté. Vždycky si říkám, že pojedu někam jinam, abych poznala něco jiného a stejně skončím v Teplicích. Je to tady nejhezčí. Vyčistím si hlavu a odpočinu si.

Bydlím nedaleko Prahy a mám docela náročné zaměstnání. Zastupuju tureckého výrobce spojovacího materiálu. To je první část mého podnikání. Druhou částí je můj projekt „Dokonale krásná“, což je vizážistika, péče o pleť, doplňky stravy a některé šperky. No pořád mě živí spíš ty nýty, protože mám docela dost zákazníků. Pochopitelně mě víc baví ten můj druhý projekt. Snažím se, abych tu oblast krásy a zdraví co nejvíc rozvinula. Začínám spolupracovat s českým výrobcem pleťové kosmetiky. Tomu docela věřím, tak uvidím, jak se to vyvine.

S manželem máme osm kočiček a psa. Benžík je entlebušský salašnický pes a je úžasný. Když jsem tady byla před dvěma lety, tak jsem potkala paní, co měla taky Entlebušskýho pejska, Báru. Tak se teď procházím, jestli nepotkám Báru.

Volnýho času normálně moc nemám, ale když ano, tak chodím nejčastěji cvičit. Nějak se člověk musí držet. Mimoto si taky ráda přečtu knihu a chodím do divadla. Už se těším na jaro.

Úplně jsem přestala sledovat zprávy, protože je mě z toho blbě. Jedna pochmurná zpráva za druhou a do toho ti politici. Tak to opravdu ne! Až bude teplo, tak si vyjedu na kole. Taky se chystáme na dovolenou zase na západní pobřeží Turecka. Manžel částečně rozumí jejich řeči. Já jsem tam jako v duševních lázních. Oni okolo mě pořád mluvěj, na Angličtinu nereagujou a já jim nerozumím. Turci jsou družní. Mám jejich mentalitu ráda, i když občas názor žen přehlíží. Po Turecku se nám stýská. Dokonce jsme jeden čas uvažovali, že se tam odstěhujeme. Máme tam dost známých a fakt to Turecko máme rádi.“

7.3.2018   


Marie, 62 let

„V teplických lázních jsem už po několikáté. Moc se mi líbí město i lázně. Jsem po operaci kyčle a zdejší lázeňská péče mi pomáhá. Mám to tady na měsíc a myslím, že mi potom bude líp.

Bydlím v Byšicích u Mělníka. Dělala jsem dispečera dopravy a teď si užívám důchod. Jsme celkem početná rodina. S manželem jsme měli tři děti a už máme i šest vnoučat. Nejmladší syn s námi bydlí v rodinném domku. Mají dvě děti, tak můžeme trochu pomoct. Hodně se věnuju rodině a jsem ráda na naší zahrádce.“

28.2.2018


Jan, 34 let

„Jsem z Prahy a udělal jsem si výlet sem do Teplic a okolí. Na severu Čech se mi to líbí. Třeba tady ten klášter v Krupce je pěknej. Byl jsem nedaleko na zřícenině hradu Kyšperk a dál se půjdu podívat na Rýzmburk u Oseka. Četl jsem, že je to největší zřícenina hradu v Krušnohoří.

Zdá se mi, že naše společnost se nějak horší. Když se podívám na ty diskuse na internetu, tak se tam lidi hodně napadají a jsou agresivní. I mezi lidma v normálním životě je to podobný. Já se snažím s každým vyjít v dobrým a chci být přátelský. Třeba když má někdo v obchodě pár věcí, tak ho pustím před sebe. Nebo teď jsem jel autobusem a stará paní hledala místo k sezení. Děti na sedačkách to vůbec nezajímalo, tak jsem jí dal místo k sezení. Byla moc ráda. Nebo v Praze na zastávce I. P. Pavlova jeden pán na eskalátoru začal padat jako šraňky, seklo to s ním. Zachytil jsem ho na poslední chvíli. Nejsem žádnej hrdina, ale snažím se být slušnej.

Taky politika je poslední dobou divná a dost rozeštvává lidi. Další problém je, že lidi přemýšlí jenom o penězích a jsou schopni pro ně udělat všechno. Pro mě jsou peníze taky důležitý, ale ne zas tak hodně.

Dělal jsem v automobilovým průmyslu a teď jsem chvíli nezaměstnanej. Určitě si nějakou práci najdu. Pracoval jsem jako automechanik, v pneuservisu, jako prodavač náhradních dílů a taky jsem byl testovacím řidičem.

Baví mě turistika a zajímám se o historii, což se propojuje právě v mém dnešním výletu sem na sever Čech. Zajímavá je taky nedávná historie i současnost severočeských dolů.  Rodinu zatím nemám, jsem ještě mladej.“

21.2.2018


  Martina, 20 let

„Studuju tady na UJEP v Ústí nad Labem obor Popularizace hudby a organizace hudebního života. Je to třeba o historii vážný hudby nebo se učíme zásady notové skladby a podobně. Nejsem si jistá, jestli jsem si vybrala správný obor. Baví mě grafický design, tak bych možná přestoupila na Fakultu umění a designu. Uvidím, co bude dál a podle toho se rozhodnu.

Do Ústí dojíždím z Duchcova a moc se mi nelíbí ani jedno z těch měst. V Duchcově, tím že je to menší město, jsou navíc občas problémy mezi obyvateli. Kdybych si mohla vybrat, tak se mi moc líbí Teplice.

Ráda si občas zahraju s kamarádkou na kytaru a taky často maluju. Potěší mě, když potkám člověka, který se usmívá. Dělá mi radost, že občas někdo nechodí zamračenej jako skoro všichni. Třeba před chvilkou tady šla paní a ta se usmívala.“

21.2.2018


Karel, 48 let

„Jsem z Lomu u Mostu a tady v Teplicích pracuju u stavební firmy Nao jako řidič. V Teplicích to moc neznám, jenom u Červenýho kostela. Tam jsem chodil na kebab, ale už mi ho zrušili. U nás v Lomu jsem zvyklej. Byli tam buď komunisti, nebo zloději.

Jako řidič z povolání mám toho řízení dost. Když musím jet soukromě osobákem třeba za rodičema do Mostu, tak mě to úplně zabíjí. Proto čekám tady na nádraží v Řetenicích na vlak.

Rád se podívám na nějakej sport a taky mě zajímají auta, třeba si o nich něco přečtu. Po nějakým fáru netoužím, protože jsem za volantem pořád. Mám manželku a dvě děti, teda teď je klukům už 24 a 18 let.“

13.2.2018


Veronika, 25 let

„Tady v Teplicích pracuju ve vedlejší cukrárně. Bydlím v Mostě a sem dojíždím. Myslím, že v Teplicích a Mostě je to tak nastejno. No v Mostě jsou některý čtvrti trochu divočejší.

Žiju s přítelem ve společném bytě a vypadá to, že se asi příští rok vezmeme. Už to docela probíráme. Jsme v pohodě a máme se rádi, tak uvidíme jak s rodinou a tak.“

13.2.2018 


Jaromír, 71 let

„V Mostě jsem opravdu zvyklej, žiju tu víc než 30 let. Teď už jsem v důchodu a chodím tady s pejskem na procházky. Dříve jsem dělal na šachtě zámečníka. Je to trochu smutný, z těch hlubinných šachet už nezbylo vůbec nic. Rád vzpomínám, jak to bejvávalo. Dneska už je to hornický řemeslo o něčem jiném.

Máme chaloupku na Lounsku, takže jsme tam s manželkou od jara do podzimku. Na chaloupce je pořád co dělat. Mým koníčkem jsou mašinky. Stavím modely, ale tady v bytě je málo místa. S vnukem to postavíme vždycky na Vánoce, necháme to tak dva měsíce a pak to zase uložíme.

Mám dvě dcery a tři vnoučátka. Teď v důchodu na ně mám dost času. Jsou fajn, tak si to všichni spolu užíváme.“

8.2.2018


Kateřina, 15 let

„Ráda žiju v Mostě, protože je to tady krásný. Chodím sem na základní školu do deváté třídy. Jednou bych se chtěla stát zdravotní sestrou. Nechci ale pracovat tady v Mostě, mým cílem je najít si práci v Německu. Docela dobře už umím německy.

Ráda se bavím, zajdu si se známýma někam ven a tak. Taky mě baví hudba. Někdy si s oblibou zahraju na kytaru, nejčastěji takovou tu dobrou českou klasiku.“

7. 2. 2018


Péťa, 28 let

„Od malička jsem žil tady v Teplicích. Máma bydlela v Hamburku, ale já jsem to tady měl rád, tak jsem zůstal v Teplicích. Ve 21 letech jsem se do Hamburku přece jenom odstěhoval. Důvodem bylo to, že už to tady bylo hrozný. Politika a všechno tady jde jenom dolů. Když člověk poctivě pracuje, tak stejně musí otáčet každou korunu, aby na konci měsíce měl co jíst. Tam, když člověk poctivě maká, tak si může normálně koupit třeba špičkověj telefon a jiný věci. Člověk tam nepřežívá, ale žije. Tady jsem byl na Glaverbelu a učil jsem se management obchodu a služeb. Teď jsem sedm let v Německu. Začínal jsem na stavbách a teď mám svoji malou security firmu. Když vás to baví, tak to děláte rád a funguje to.

Nejsou Němci jako Němci. Třeba ti okolo Drážďan jsou úplně jiný než ti tam nahoře. Tady dole jsou takoví patrioti. Já jsem Němec, demonstrace, Pegida a tak. Tam nahoře je víc cizinců, než Němců a nikomu to nevadí. Já mám zkušenost, že když řeknu, že jsem Čech, tak jsou rádi. Je tam strašně moc Poláků, Rusáků, Arabů a Turků. Když makaj a chtějí se integrovat, tak je to dobrý. Jsou tam ale třeba Turci, co žijou v Německu 20 let a neumějí ani slovo německy. Mají svoje krámy a hospůdky. Říkají, že pomohli Němcům postavit se po válce na nohy. To je asi pravda, ale na tu mladou generaci už to neplatí. Řeknu vám příklad. Někdo zmlátí Turka a za hodinu stojí před barákem toho někoho dvacet Turků. Někdo zmlátí Němce a ten jde po ulici s monoklem a kouká, aby ho nikdo neviděl. Když se zeptáte, co se stalo, tak nic, všechno dobrý. Já si myslím, že okolo Hamburku je 60% cizinců a 40 % Němců.

Teď jsem šel tady v Teplicích po Zámecké zahradě kolem altánku a tam spí bezdomovec. Ptal jsem se ho a on říkal, že mu nikdo nepomůže. Nemá kam jít večer spát, nemá kde se vykoupat, nemá co jíst. V Německu se o ně postarají, jsou to jejich lidi. Večer má spaní, jídlo, sprchu. Ráno musí odejít a večer se zase může vrátit. Všichni tam mají svoje místo. V Teplicích je hodně bezdomovců a všichni dělají, že je nevidí.

V Hamburku mám živobytí. Hlavně o víkendu hlídáme na koncertech. Před asi třemi měsíci jsme byli na Rolling Stones, dělali jsme Guano Apes nebo Helene Fischer. To je taková Vondráčková za mlada. V týdnu dělám ještě zahradníka.

Německý občanství nemám a jsem docela hrdej, že jsem Čech. V EU máme stejný podmínky jako Němci. Jsem tady v Čechách doma a v Teplicích mám svoje starý kamarády. Mám rád Nedvědy, vyrostl jsem na Luneticích a teď se mi líbí hip hop.“

5.2.2018


     Andrea, 28 let

„Jsem vyučená floristka a už od 1. prosince jsem bez práce. Dříve jsem dojížděla za prací do Ústí, ale teď bych chtěla něco tady v Teplicích. Dneska jsem byla na třech místech žádat o práci a ve čtvrtek jdu na zkoušku, tak uvidím. Sháním něco v mém oboru, ale mám problém, že jsem alergická na kytky, takže bych brala třeba i servírku v restauraci.

Teď jsem zažila hodně ošklivý období. Našla jsem si špatnou partu, hodně mladý a nebylo to dobrý. Už jsem s tím skončila, ale pořád to mám trochu v sobě a trápí mě to.

Ráda poslouchám hudbu, nejvíc Michaela Jacksona. Taky ráda cestuju. Chtěla bych se zase podívat někam k moři. Nejvíc se mi líbilo v Egyptě. Mám ráda teplo. Představuju si, že bydlím někde u moře, kde je pořád jenom teplo. Bydlím u rodičů v Chotějovicích poblíž Bíliny. Tady v Teplicích mám ségru a ráda sem jezdím.“

30.1.2018


Hana, 28 let

„Jsem z Moravy a v Teplicích to mám hrozně ráda. Bydlím tady už devátý rok a pracuju v bankovnictví. Baví mě všechno kolem zvířat. Mám dva psy a dva koně. Ve volném čase pracuju pro útulky. Tady to jsou Jack Russell teriéři. Oni když jsou dva, tak si vyhrajou sami a skoro nepotřebujou člověka. Mimo zvířátek taky ráda sportuju a čtu knížky, nejvíc napsaný podle skutečnosti. Zajímá mě první a druhá světová válka nebo životopisy a cestopisy.

Jsem taková čistokrevná naplavenina:) napůl Slovenka, napůl Moravanka a bydlím v Čechách.“

24.1.2018


Sergej, 50 let

„Já jsem se přistěhoval do Teplic před třemi lety z Běloruska. První ze všeho jsem se učil češtinu, abych se domluvil. Manželka je v Teplicích 7 let a syn bydlí v Praze už 10 let. Studoval tam vysokou školu ekonomickou.

V Teplicích se nám líbí. Je to hezký město a je tu dobrý klima. Blízko jsou hory. U nás v Bělorusku je pořád rovina. Mám tady hodně známých a spolupracovníků. Jak se k lidem chováš, tak se oni chovají k tobě. Když neuděláš nic špatnýho, třeba lež nebo podvod, tak se ti to vrátí.

V padesáti letech se těžko hledá kamarád, ale už nějakého mám. Zajdeme i na pivo. Dřív jsem moc rád chodil na ryby, ale už na to nemám čas. Musím ho věnovat práci. S kamarádem chodíme na badminton.    

Můj otec byl voják a hodně jsme se stěhovali. V Bělorusku jsem se seznámil se svojí manželkou a založili si rodinu. Češi a Bělorusové mají hodně podobného třeba v jazyce nebo i v povaze.“

24.1.2018 


 Nela, 25 let

„Tady v Děčíně je bídná situace okolo silnic. Ty opravy trvají strašně dlouho. Všechno se musí objíždět a silnice jsou zacpaný. Jinak mám Děčín ráda, bydlím tady 10 let. Chodím do školy na Ruskou do SOU řemesel a služeb.

Po škole bych chtěla do Prahy a věnovat se oboru, co dělám, kosmetice. Ráda bych si ještě udělala nějaký rekvalifikační kurz a pak dělala za pořádný prachy. Když budu mít slušný peníze, tak si budu moct zaplatit i bydlení v Praze. Je tam taky lepší zábava. Tady v Děčíně je pro mladý docela nuda. Když nezapadáte do skupiny lidí, který chtějí chodit od 15 let do diskotéky, tak není kam jít. Jedna diskotéka a tam všichni chodí. Přivydělávám si jako servírka nedaleko v Hřensku. Na německý hranici se dají docela vydělat peníze. Němci dávají dobrý tuzéry. To Češi jsou většinou škrti.

Po dlouholetým vztahu jsem tři měsíce svobodná. Rozešli jsme se v dobrým. Každý jsme chtěli od života něco jinýho. Bydlím sama a teď mě potěšila máma, protože mi koupila novou televizi.“

19.1.2017


Milena, 63 let

„Na sever Čech jsem se přivdala, konkrétně do Varnsdorfu, kde jsem bydlela 15 let. Tady v Děčíně jsem už 30 let. Jsem v pohodě, ale poslední dobou mě někdy štvou lidi, že jsou na sebe ošklivý a vztahovačný.

Jsem ráda, že syn i dcera jsou dobře vychovaný, což dneska není úplně samozřejmý. Mám patnáctiletýho vnuka, kterej mě vždycky potěší. Jsem rozvedená a už 26 let žiju s přítelem, takže to je vlastně jako manžel. Stejně ten papír už není tak důležitý. Lidi se tolik nevdávají a nežení jako dřív. Vždycky jsem k sobě chtěla věkem přiměřenýho partnera. Dneska si často mladý holky berou starší chlápky, co mají zlatý platební karty. Hlavním kritériem jsou peníze. Nakonec koukněte se na naše celebrity. Třeba Gott. Dneska ho vodí manželka jako starýho dědu. Na vlastní kůži bych to nechtěla zažít. My jsme to za mlada nemuseli řešit, všichni jsme měli skoro stejně. I kdyby ne, tak bych o hodně staršího nikdy nechtěla.

Odsud z Děčína je Karolína Kurková. Ta měla štěstí a dotáhla to daleko. Znala jsem ji, když byla hodně mladá. To moc hezká nebyla, ale byla hodně vysoká a hubená. Oni je umějí nalíčit a udělat tak, že je z ní pak hezká holka. My jsme to za mlada museli vybojovat sami. V Hradci Králové jsem na jeansy v Tuzexu stála frontu čtyři hodiny. To mně bylo 17 let."

19.1.2018


   Jiří, 85 let

„Bydlím tady v Teplicích u Zámecký zahrady. Je to paráda, že sem můžeme chodit na procházky. Čtyřicet roků jsem pracoval v hornictví. Dělal jsem všechno možný. Začínal jsem jako topič na párovce. Pak jsem byl na bagru a potom jsem šel do měřičství. Udělal jsem si hornickou průmyslovku v Duchcově, to už jsem byl ženatej. Když jsem měl hotovou průmku, tak jsem dělal technika, revírníka a dispečera. Do důchodu jsem šel už v roce 1989. Naštěstí jsem už nezažil novou éru hornictví tady na severu Čech. Je to dost hrůza.

Když jsem šel do důchodu, tak jsem žil na chalupě na Dlouhý Louce pět let. Syn mi přivedl psa, abych ho tam zatím nechal. Byl taky vysloužilej, ale policejní vlčák. Hodně jsme se skamarádili a už jsem ho nevrátil. Manželka vždycky přijela v pátek a přivezla nám jídlo.

Jednou přišel syn a řekl mi: Hele, potřebuju správce na tenisových kurtech na Letný. Tak jsem to vzal. To mě bylo pomalu 70 let. Začal jsem hrát tenis, s manželkou jsme si tam plácali. Byl jsem rád, že se můžu aktivně hejbat. Na jedno oko jsem viděl špatně a začalo se zhoršovat i druhý. Po pěti letech jsem musel tenisu nechat.

Teď žiju jako pravej důchodce, hlavně procházky. V létě na chalupu. Posekám a tak. Taky sleduju sport, hlavně tenis, biatlon a fotbal. Mám radost, když se našim sportovcům daří. Baví mě taky vážná hudba a dechovka. U dechovky, když jsou ty dvojzpěvy, nebo tří i čtyř, to je fakt krása. Chodím na koncerty do Šanovský mušle nebo na filharmonii. Vyberu si vždycky něco, co je melodický. To víte, Mozarta dávají málo kdy.

Mám manželku, syna a dceru. Syn i dcera mají každý taky kluka a holku, tak si užívám vnoučat."

16.1.2018


    Lenka, 38 let

„Jsem zdravotní sestra na interně v nemocnici u nás v Teplicích. Moc dobrá práce to není, ale co naděláme, kam jinam jít? Mám vystudovanou teplickou zdravotní školu.

Pracuju na směny včetně nočních. Když mám volno, tak chodím cvičit a občas jdu na nějaký ten výlet. Ráda si taky posedím s přáteli. Mám svůj byt a rodinu ani neplánuju.“

9.1.2018

Raven, 22 let

„Teď jsem byl týden v Ústí nad Labem. Mám tady babičku a dědu. Když byl komunismus, tak maminka emigrovala do Austrálie, kde žiju i já. Zrovna se stěhuju do hostelu v Praze. Rád cestuju a v hostelech potkáš lidi z celýho světa. Tady v Čechách je hezká komunita mladých lidí. U nás v Austrálii je všechno daleko a ke každýmu se nedá tak snadno dostat. Často pendluju mezi Ústím a Prahou, je to kousek. V Praze mám kamarády a kamarádky. Teď si musím najít nějakou práci, abych měl peníze. Beru cokoliv. Doma jsem dělal dva roky na jatkách. V Austrálii rád střílím s puškou a docela to umím. Mohl bych být myslivcem. Prý jsou tady přemnožený prasata. U nás jsou taky přemnožený. My je nestřílíme, ale bodáme. Vezmeš čtyři psy a ty prase naženou. Pak přiběhneš, chytíš prase za ucho a bodneš ho takovým speciálním nožem, po kterým dobře teče krev a je po něm. Američani je střílí, nechtějí se splíst.

Narodil jsem se a bydlím v Melbourne. Je to tam pěkný, ale líbí se mi i tady v Český republice. V Austrálii máme teď teploty 40 °C.“

5.1.2018


     Josef, 54 let

„Měl jsem mozkovou mrtvici, protože kouřím. Tři měsíce jsem byl v rehabilitaci a stále se ještě učím mluvit. To jsem jednou byl doma a najednou jsem necítil jednu nohu a ruku. Tak jsem věděl, že je něco v nepořádku. Já bydlím naproti nemocnici v Teplicích, tak jsem tam hned šel. Tam už jsem vůbec nemohl chodit ani mluvit. Naštěstí teď už se to zlepšuje.

V Teplicích bydlím celý život. Mám syna, kterýmu je 23 let a studuje v Českých Budějovicích. Žiju sám, jsem rozvedenej. To víte, pro invalidního důchodce je dneska draho. Za bydlení dám 4500, vodu, elektřinu, mobil a zbyde mi akorát 3000 na jídlo a to si musím rozmyslet, co koupit. Přemýšlím, jak sehnat peníze, třeba brigádou.

Dříve jsem hrál šachy, ale to už dneska nemůžu. Po mrtvici si nevzpomínám na ty tahy. Rád si zahraju kulečník, ale jsem ještě nemotorný. Jednou za týden si zajdu do Perly na dvě piva.“

3.1.2018


Pokračování...
« 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016... »