Čtyřicet let jsem dělal na šachtě

„Jsem rodák odsud z Duchcova, celý život tady bydlím a líbí se mi tu. V Duchcově je všechno opravdu dobře dostupný. Trochu hapruje kultura, ale žije se nám tady vcelku docela příjemně.

Já jsem se rozvedl a bydlím sám, ale nestěžuji si. Naše rodina drží pohromadě a stýkáme se. Mám syna, vnučku, tři bratry a jejich rodiny. I ve starším věku mě baví turistika, houbaření a lyžování. Všechno se dá dělat u nás v Krušných horách. Teď na to mám víc času, ale kvůli zdraví a věku zase nemůžu tolik jako dříve. V létě i v zimě courám po horách.

Čtyřicet let jsem dělal na šachtě I.jpg

Jsem prvním rokem v důchodu a už dost lítám po doktorech. Zdraví už není jako dřív. Mám vyšší tlak a další neduhy. Jinak si důchod užívám v pohodě. Finančně na tom nejsem špatně. Čtyřicet let jsem dělal v Bílině na šachtě. Měl jsem tam solidní výdělek a z toho je teď ten důchod. Dřív se říkalo, že horník je něco, ale ta doba už je dávno pryč.

Čtyřicet let jsem dělal na šachtě II.jpg

Víceméně přemýšlím, jak to bude do budoucna. Teď přišli k moci modří ptáci, jak se říká a mám obavy, že to zase spadne do doby jako před osmi lety. Už teď se to dá poznat. Na Babiše jsme někdy nadávali, ale můžu říct, že jsme se za něj měli nejlíp. Dluhy sice nejsou dobrý, ale udělala je ta složitá doba. Covid je samozřejmě problém. Mám už třetí očkování a věřím tomu.“