Jednomu bezďákovi jsem říkal, že v kašně poteče rum zadarmo

„Od narození žiju tady v Mostě, teda dlouho jsem bydlel ve starým Mostě. Tam to bylo perfektní, lepší než tady. Všechny obchody a služby byly pohromadě. Banka, hospody, Baťa a další obchody, soud, kino, výbor, všechno bylo na náměstí.

Pracoval jsem na šachtě Koh-i-noor II v hlubině. Byla to opravdu nebezpečná práce, protože furt něco padalo. Po šichtě jsme chodili na pivo do Ráče (Račic). Ve starým Mostě byla vyhlášená hospoda Řemesla. Měli tam dobré pivo za korunu dvacet a bylo tam pořád nabito. Starý hornický dům, nádhera. Za něj tady postavili Repre a to už dlouhou dobu chátrá, nic tam není. Jó, starej Most. Zatopili ho a je tam jezero. Teď se tam budou koupat a jezdit na lodičkách.

IMG_0113-1-3.jpg

Dnešní horníci mají za chvíli zametýno. Hodně dolů už zavřeli. Jsou tu už jenom dvě šachty, bývalý Šmeral a Armáda. Jak to s nima bude dál je ve hvězdách. Nikdo neví, jak dlouho bude Tykač platit. Teď bylo výročí výbuchu Pluta a kdo tam byl? Já jsem nikoho neznal. Ze starých horníků zbylo už jen pár chlapů. Občas se ještě vidíme.

IMG_0102-Edit-1-2.jpg

Teď už jsem v důchodu a chodím na Benďák (Benedikt) na ryby. Berou tam, roha (smích). Naši dva kluci už jsou venku z domova a manželka je taky v důchodu. Máme klid a pohodu. Korunky jsou. Občas nám Andrej přidá. Je docela dobrej. Šlape jim na přezky a ví, jak na to. Určitě to Andrejovi hodím. Kdyby nevyhrál tak to zvlčí. Tady koukáme, jak některý mladý chodí pořád sem a tam s papírem na sociálku pro peníze. Nechce se jim dělat. Už druhá generace neví, co je to ráno vstávat do práce. Vstanou brzy jenom když si jdou na úřad pro peníze. Zítra tady máme Hornický den a jednomu bezďákovi jsem zrovna říkal, že tady v kašně poteče rum zadarmo. Divil se tomu.“